Results :: Gillman Speedway meeting number 3 on Saturday, 7 December 2013

CBS Bins South Australian Solo Championship

Heat points: # 9 Shane Parker 15 (3-3-3-3-3), #12 Cameron Woodward (Vic) 14 (2-3-3-3-3), # 7 Kyle Newman (Eng) 13 (3-3-3-2-2), # 5 Robert Branford 11 (1-2-2-3-3), #14 Justin Sedgmen (Vic) 10 (3-3-1-1-2), # 6 Max Fricke (Vic) 10 (2-2-2-2-2), # 2 Arlo Bugeja 9 (3-1-1-3-1), # 8 Dakota North (Vic) 9 (0-2-2-2-3), #11 Robert Medson 7 (0-2-3-1-1), #10 Jack Fallon (Vic) 7 (1-0-2-2-2), # 1 Brodie Waters (Vic) 4 (2-1-0-0-1), #15 Ryan Sedgmen (Vic) 3 (2-1-0-0-0), # 4 Bob Stoneham (Vic) 3 (0-1-1-1-0), # 3 Sam Martin 3 (1-R-0-1-1), #16 Brady Webb (WA) 2 (1-0-1-0-0), #13 Brock Gates (Vic) 0 (0-0-0-0-0), Reserves: #17 Seth Hickey, #18 Ben Cook (NSW), #19 Gary Fischer, #20 Ernest Harker (WA) no rides.

Heat results (4 laps):

Ev 2       Q1         Gates (Y), Hickey (B), B. Cook (W), Harker (R), 57.93

Ev 4       Q2         R. Sedgmen (R), Hickey (W), Fischer (B), Harker (Y), 60.14

Ev 6       Q3         Gates (R), R. Sedgmen (Y), B. Cook (B), Fischer (W), 59.51

Ev 8       Ht 1       Bugeja (B), Waters (R), Martin (W), Stoneham (Y), no time

Ev 9       Ht 2       Newman (B), Fricke (W), Branford (R), North (Y), 57.19

Ev 11     Ht 3       Parker (W), Woodward (Y), Fallon (R), Medson (B), 55.83

Ev 12     Ht 4       J. Sedgmen (B), R. Sedgmen (R), Webb (W), Gates (Y), 56.34

Ev 16     Ht 5       Parker (Y), Branford (W), Waters (B), Gates (R), 56.81

Ev 17     Ht 6       J. Sedgmen (R), Fricke (Y), Bugeja (W), Fallon (B), 57.62

Ev 19     Ht 7       Newman (W), Medson (R), R. Sedgmen (B), Martin (Y-ret), 58.20

Ev 20     Ht 8       Woodward (W), North (B), Stoneham (R), Webb (Y), 56.72

Ev 24     Ht 9       Medson (Y), Fricke (R), Webb (B), Waters (W), 57.63

Ev 25     Ht 10    Woodward (R), Branford (B), Bugeja (Y), R. Sedgmen (W), 56.29

Ev 27     Ht 11    Parker (B), North (R), J. Sedgmen (Y), Martin (W), 57.05

Ev 28     Ht 12    Newman (Y), Fallon (W), Stoneham (B), Gates (R), 58.15

Ev 31     Ht 13    Woodward (B), Newman (R), J. Sedgmen (W), Waters (Y), 57.81

Ev 32     Ht 14    Bugeja (R), North (W), Medson (Y), Gates (B), 58.37

Ev 34     Ht 15    Branford (Y), Fallon (W), Martin (B), Webb (R), 58.41

Ev 35     Ht 16    Parker (R), Fricke (B), Stoneham (W), R. Sedgmen (Y), 58.72

Ev 38     Ht 17    North (B), Fallon (Y), Waters (R), R. Sedgmen (W), 59.03

Ev 39     Ht 18    Parker (R), Newman (W), Bugeja (B), Webb (Y), 58.02

Ev 40     Ht 19    Woodward (B), Fricke (Y), Martin (R), Gates (W), 57.25

Ev 41     Ht 20    Branford (R), J. Sedgmen (B), Medson (W), Stoneham (Y), 58.54

Ev 46     SF          Branford (R),  J. Sedgmen (Y),  Fricke (B),  Bugeja (W), 58.73

Ev 49     Final      Woodward (B), Parker (R), Branford (W), Newman (Y), 57.36

 

Sailun Tyres South Australian Under 16 250/350cc Solo Championship

Heat points: # 7 Cooper Riordan (Vic) 12 (3-3-3-3), #10 Brody Eves (Qld) 11 (3-2-3-3), # 9 Jimmy Jones (NSW) 10 (2-3-2-3), # 5 Dakota Ballantyne 9 (3-2-3-1), #12 Jett Muller (WA) 8 (3-R-2-3), # 3 Mitchell Gill (WA) 7 (2-2-1-2), # 2 Matthew Marson (WA) 6 (2-1-1-2), #11 Declyn Adams (Vic) 4 (0-2-1-1), # 1 Mitchell Grech 4 (1-2-0-1), # 8 Aden Clare (NSW) 3 (1-0-1-1), #13 Sheldon Gill (WA) 2 (FX-2-FX-0), # 4 Zach Cook (NSW) 1 (0-1-N-R), # 6 Jordan Stewart (Vic) did not ride.

Heat results (4 laps):

Ev 1       Ht 1       Eves (Y), Marson (B), Grech (R), Z. Cook (W), 59.84

Ev 3       Ht 2       Ballantyne (W), M. Gill (B), Marson (R), Adams (Y), 61.27

Ev 5       Ht 3       Muller (Y), M. Gill (R), Z. Cook (B), Stewart (W-dnr), 60.39

Ev 7       Ht 4       Riordan (W), Ballantyne (B), S. Gill (Y-fell, exc), Z. Cook (R-ns), 58.38

Ev 10     Ht 5       Ballantyne (R), Grech (Y), Clare (W), Stewart (B-dnr), 63.21

Ev 13     Ht 6       Riordan (B), Jones (W), Marson (Y), Stewart (R-dnr), 59.25

Ev 18     Ht 7       Riordan (R), Eves (W), M. Gill (Y), Clare (B), 58.99

Ev 21     Ht 8       Jones (B), Adams (W), Clare (R), Z. Cook (Y-ret), 60.64

Ev 26     Ht 9       Eves (B), Jones (R), Ballantyne (Y), Muller (W-ret), 62.02

Ev 29     Ht 10    Eves (R), S. Gill (W), Adams (B), Stewart (Y-dnr), 61.85

Ev 33     Ht 11    Riordan (Y), Muller (B), Adams (R), Grech (W), 60.49

Ev 36     Ht 12    Muller (R), Marson (W), Clare (Y), S. Gill (B-fell, exc), 63.90

Ev 42     Ht 13    Jones (Y), M. Gill (W), Grech (B), S. Gill (R-ns), 62.83

Ev 45     SF          Muller (B), Marson (Y), Ballantyne (R), M. Gill (W-exc, infield), 65.19

Ev 48     Final      Riordan (R), Jones (W), Eves (B), Muller (Y), 61.36

 

Sidecar Scratch Races

Heat points: #35 Mark Mitchell / Tom Golding 9 (3-3-3-Xi), #27 Arron Hartwig / Teagan Hartwig 8 (3-3-2-X), #63 Jason Hardy / Geoff Langdon 7 (2-1-1-3), #40 Damien Niesche / Mitchell Spear 6 (1-0-3-2), #65 Rob Patterson / Brenton Kerr (Vic) 5 (0-2-0-3), #37 Mark Cossar / Darryl Whetstone (Eng) 5 (2-1-2-Xi), #55 Ronny Parker / Nik Schwarzer/Damien Egan 3 (1-2-N-Xi), #5 Mick Cave / Gaz Williams (Eng) 2 (0-0-1-1), Reserves: #15 Shane Rudloff / Damian Egan 0 (- – 0 -), #21 Aaron Silvy / Matthew Barkla and #77 Tim Bichard / Dale Knights did not ride in heats.

Heat results (4 laps):

Ev 14     Ht 1       Mitchell (R), Hardy (B), Parker/Schwarzer (Y), Cave (W), 60.84

Ev 15     Ht 2       Hartwig (B), Cossar (R), Niesche (W), Patterson (Y), 61.75

Ev 22     Ht 3       Hartwig (Y), Patterson (R), Hardy (W), Cave (B), 64.03

Ev 23     Ht 4       Mitchell (Y), Parker/Egan (B), Cossar (W), Niesche (R), 62.27

Ev 30     Ht 5       Niesche (B), Hartwig (W), Cave (Y), Rudloff (R), Parker (R-ns), 65.75

Ev 37     Ht 6       Mitchell (B), Cossar (Y), Hardy (R), Patterson (W), 63.61

Ev 43     Ht 7       Hardy (Y), Hartwig (R-exc), Parker/Egan (W-exc, infield), Cossar (B-exc, infield), dec.

Ev 44     Ht 8       Patterson (B), Niesche (Y), Cave (R), Mitchell (W-exc, infield), 63.91

Ev 47     SF          Cossar (W), Patterson (B), Niesche (R), Cave (Y), 64.23

Ev 50     Final      Mitchell (R), Hartwig (B), Cossar (W), Hardy (Y), 62.98

Reserves’ Race

Ev 44a    Res         T. Bichard (W), Rudloff (R), Silvy (B), no time

Referee: Phil Turnbull. Clerk of Course: Gavin Willson.