Results :: Gillman Speedway Meeting Number 12, Sunday 7 April 2019

Restaging of meeting 12, rained off on 30 March 2019.

2019 FIM Oceania Speedway Sidecar Championship

Heat points: 7-Warren Monson / Andrew Summerhayes (Aus) 15 (3-3-3-3-3), 14-Mark Plaisted / Ben Pitt (Aus) 14 (3-3-3-2-3), 10-Brodie Cohen / Damian Egan (Aus) 12 (3-2-1-3-3), 2-Mick Headland / Brenton Kerr (Aus) 10 (3-0-3-3-1), 13-Mark Mitchell / Tony Carter (Aus) 10 (0-3-2-2-3), 6-Shane Hudson / Adam Constable (Aus) 10 (2-1-3-2-2), 9-Rick Stephens / Adam Pascoe (Aus) 9 (0-2-2-3-2), 12-Shane Rudloff / Scott Morris (Aus) 7 (2-2-2-1-Xb), 16-Darrin Treloar / Blake Cox (Aus) 6 (1-3-2-N-N), 15-Tyler Moon / Adam Lovell (Aus) 6 (2-2-1-0-1), 3-Byren Gates / Michael O’Loughlin (Aus) 6 (1-1-1-2-1), 4-Jamie Moohan / Bayley Ogilvie (NZ) 5 (2-R-0-1-2), 1-Nathan Fleet / Ayrton Canning (Aus) 4 (0-1-1-0-2), 5-Joe Jones / Jaron Silvy (USA) 3 (1-0-0-1-1), 11-Arron Hartwig / Teagan Hartwig (Aus) 1 (1-N-N-N-N), 8-Dylan Moohan / Sean Mason (NZ) 0 (R-N-N-N-N), 17-Brian Silvy / Cameron White (Aus, res) 2 (1-0-1-0)

Race results (4 laps)

Ht 1        Headland (B), J. Moohan (Y), Gates (W), Fleet (R), 59.229

Ht 2        Monson (B), Hudson (W), Jones (R), D. Moohan (Y-ret), 57.850

Ht 3        Cohen (R), Rudloff (Y), Hartwig (B), Stephens (W), 58.910

Ht 4        Plaisted (B), Moon (R), Treloar (W), Mitchell (Y), 58.863

Ht 5        Mitchell (R), Stephens (Y), Fleet (B), Jones (W), 59.736

Ht 6        Plaisted (R), Cohen (B), Hudson (Y), Headland (W), 59.438

Ht 7        Monson (W), Moon (B), Gates (Y), Hartwig (R-ns), 58.736

Ht 8        Treloar (Y), Rudloff (W), Silvy (B), J. Moohan (R-ret), D. Moohan (B-ns), 59.400

Ht 9        Hudson (R), Treloar (B), Fleet (W), Hartwig (Y-ns), 59.499

Ht 10      Headland (Y), Rudloff (R), Moon (W), Jones (B), 59.792

Ht 11      Plaisted (Y), Stephens (B), Gates (W), Silvy (R), D. Moohan (R-ns), 59.742

Ht 12      Monson (Y), Mitchell (R), Cohen (W), J. Moohan (B), 59.729

Ht 13      Monson (R), Plaisted (W), Rudloff (B), Fleet (Y), 58.406

Ht 14      Headland (R), Mitchell (B), Silvy (W), D. Moohan (W-ns), Hartwig (Y-ns), 60.270

Ht 15      Cohen (W), Gates (B), Jones (Y), Treloar (R-ns), 60.862

Ht 16      Stephens (R), Hudson (B), J. Moohan (W), Moon (Y), 60.462

Ht 17      Cohen (Y), Fleet (R), Moon (W), Silvy (B), D. Moohan (B-ns), 60.619

Ht 18      Monson (W), Stephens (R), Headland (B), Treloar (Y-ns), 58.891

Ht 19      Mitchell (W), Hudson (Y), Gates (R), Rudloff (B-exc, barging), 60.837

Ht 20      Plaisted (B), J. Moohan (Y), Jones (R), Hartwig (W-ns), 60.465

SF          Hudson (W), Stephens (Y), Headland (R-exc, barging), Mitchell (B-exc, barging), 61.375

Final       Monson (R), Cohen (W), Plaisted (B-exc, barging), Hudson (exc, barging), 60.890

Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Angus Bugeja.

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 13, Saturday 6 April 2019

2019 FIM 1000cc Speedway Sidecar World Cup

Heat points: 13-Warren Monson / Andrew Summerhayes (Aus) 14 (2-3-3-3-3), 6-Mark Plaisted / Ben Pitt (Aus) 14 (3-3-3-3-2), 15-Darrin Treloar / Blake Cox (Aus) 10 (3-3-R-1-3), 7-Arron Hartwig / Teagan Hartwig Aus) 10 (1-2-2-2-3), 4-Shane Rudloff / Scott Morris (Aus) 9 (2-3-1-0-3), 1-Damien Niesche / Mitchell Spear (Aus) 9 (M-2-2-3-2), 9-Andrew Buchanan / Denny Cox (NZ) 7 (2-R-3-2-FN), 5-Mick Headland / Brenton Kerr (Fra) 6 (2-1-3-N-N), 3-Jamie Moohan / Bayley Ogilvie (NZ) 6 (0-1-1-3-1), 8-Tyler Moon / Adam Lovell (Aus) 6 (0-1-2-2-1), 14-Byren Gates / Michael O’Loughlin (Aus) 6 (1-2-0-1-2), 2-Shane Hudson / Adam Constable (Aus) 5 (3-1-M-1-X), 11-Brodie Cohen / Damian Egan (Aus) 4 (3-0-1-N-N), 16-Joe Jones / Jaron Silvy (USA) 3 (0-0-0-1-2), 12-Trent Headland / Darryl Whetstone (Aus) 3 (1-2-R-N-N), 10-Dylan Moohan / Sean Mason (NZ) 2 (0-0-0-2-0), 17-Nathan Fleet / Ayrton Canning (Aus, res) 2 (1-0-0-1), 18-Brian Silvy / Cameron White (Aus, res) 2 (2-0-0)

Race results (4 laps)

Ht 1        Hudson (B), Rudloff (Y), Fleet (R), J. Moohan (W), Niesche (R-exc, 2 mins), 58.879

Ht 2        Plaisted (W), M. Headland (R), Hartwig (B), Moon (Y), 57.709

Ht 3        Cohen (B), Buchanan (W), T. Headland (Y), D. Moohan (R), 59.508

Ht 4        Treloar (R), Monson (Y), Gates (B), Jones (W), 58.117

Ht 5        Monson (R), Niesche (B), M. Headland (W), Buchanan (Y-ret), 59.761

Ht 6        Plaisted (Y), Gates (R), Hudson (W), D. Moohan (B), 59.148

Ht 7        Treloar (B), Hartwig (W), J. Moohan (Y), Cohen (R), 59.464

Ht 8        Rudloff (R), T. Headland (W), Moon (B), Jones (Y), 61.566

Ht 9        Plaisted (R), Niesche (W), Cohen (Y), Jones (B), 59.12,

Ht 10      M. Headland (B), Silvy (Y), T. Headland (R-ret), Treloar (W-ret), Hudson (Y-exc, 2 mins), dec

Ht 11      Buchanan (B), Moon (R), J. Moohan (W), Gates (Y), 60.821,

Ht 12      Monson (R), Hartwig (Y), Rudloff (B), D. Moohan (W), 59.637,

Ht 13      Niesche (Y), Hartwig (R), Gates (W), Fleet (B), T. Headland (B-ns), 61.936

Ht 14      Monson (B), Moon (W), Hudson (R), Silvy (Y), Cohen (Y-ns), 59.939

Ht 15      J. Moohan (B), D. Moohan (W), Jones (R), Fleet (Y), M. Headland (Y-ns), 61.195

Ht 16      Plaisted (B), Buchanan (R), Treloar (Y), Rudloff (W), 60.639

Ht 17      Treloar (W), Niesche (R), Moon (B), D. Moohan (Y), 60.247,

Ht 18      Hartwig (W), Jones (Y), Buchanan (R-fell, inj), Hudson (B-exc), 61.944,

Ht 19      Monson (W), M. Plaisted (Y), J. Moohan (R), Silvy (B), T. Headland (B-ns), 59.759

Ht 20      Rudloff (Y), Gates (B), Fleet (R), Cohen (W-ns), M. Headland (R-ns), 60.504

SF          Rudloff (W), Hartwig (R), Niesche (B-exc), Buchanan (Y-ns), 62.907

Final       Monson (R), Plaisted (B), Treloar (W), Rudloff (Y), 59.747

Referee: Craig Ackroyd (Eng). Clerk of Course: Gavin Willson (Aus).

 

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 11, Saturday 23 March 2019

Bob White Cup

Group 1 Qualifying Heat Points: 84-Darrin Treloar/Blake Cox (NSW) 11 (3-3-2-3), 35-Mark Mitchell/Tony Carter 10 (3-1-3-3), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 8 (2-2-3-1), 71-Shane Hudson/Adam Constable (NSW) 7 (2-1-2-2), 69-Rick Stephens/Nick O’Brien (NSW/Vic) 5 (1-2-1-1), 39-Andrew Buchanan/Denny Cox (NZ/NSW) 4 (1-Xi-1-2), 120-Tyler Moon/Adam Lovell (Qld) 3 (0-3-0-0), 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 0 (FN-N-N-N)

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       Mitchell (R), Hudson (W), Buchanan (B), Niesche (Y-fell, ns), 58.058

Ev 2       Ht 2       Treloar (R), Rudloff (B), Stephens (W), Moon (Y), 58.130

Ev 7       Ht 3       Moon (R), Rudloff (Y), Hudson (B), Buchanan (W-exc, infield), 60.969

Ev 8       Ht 4       Treloar (W), Stephens (R), Mitchell (Y), Niesche (B-ns), 58.957

Ev 14     Ht 5       Rudloff (W), Hudson (Y), Stephens (B), Niesche (R-ns), 63.082

Ev 15     Ht 6       Mitchell (B), Treloar (Y), Buchanan (R), Moon (W), 60.603

Ev 20     Ht 7       Treloar (B), Buchanan (Y), Rudloff (R), Niesche (W-ns), 60.020

Ev 21     Ht 8       Mitchell (W), Hudson (R), Stephens (Y), Moon (B), 61.767

Group 2 Qualifying Heat Points: 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 12 (3-3-3-3), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 10 (3-3-2-2), 88-Josh Wells/Clinton Holmewood (WA) 10 (2-3-2-3), 12-Brian Silvy/Cameron White 9 (3-2-3-1), 55-Ronny Parker/Jarred Edey 7 (2-R-3-2), 57-Chris Bichard/Michael Bell 7 (1-2-1-3), 57-Lance Tulloch/Brayden Wells (Qld) 4 (Xi-2-Xi-2), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds 2 (0-1-0-1), 31-Darryl Woods/Will Walker 1 (N-N-1-0), 86-Ricky Cain/Regan Feck (WA), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski, 28-Nathan Cock/Jack McMahon (Vic) did not ride

Race results (4 laps)

Ev 3       Ht 1       Fleet (Y), Parker (W), C. Bichard (R), Lethbridge (B), 61.437

Ev 4       Ht 2       A. Silvy (B), Wells (Y), Cain (W-dnr), Hobbs (R-dnr), 61.816

Ev 5       Ht 3       B. Silvy (W), Tulloch (R-exc, infield), Woods (B-ns), Cock (Y-dnr), 62.297

Ev 9       Ht 4       Wells (R), C. Bichard (Y), Lethbridge (W), Cock (B-dnr), 62.845

Ev 10     Ht 5       Fleet (W), B. Silvy (R), Cain (Y-dnr), Hobbs (B-dnr), 61.812

Ev 11     Ht 6       A. Silvy (W), Tulloch (B), Parker (R-ret), Woods (Y-ns), 64.109

Ev 16     Ht 7       B. Silvy (B), A. Silvy (R), C. Bichard (W), Lethbridge (Y), 64.076

Ev 17     Ht 8       Parker (Y), Cain (B-dnr), Hobbs (W-dnr), Cock (R-dnr), 66.894

Ev 18     Ht 9       Fleet (R), Wells (B), Woods (W), Tulloch (Y-exc, infield), 62.747

Ev 22     Ht 10     C. Bichard (B), Tulloch (W), Lethbridge (R), Hobbs (Y-dnr), 65.043

Ev 23     Ht 11     Fleet (B), A. Silvy (Y), Cain (R-dnr), Cock (W-dnr), 62.859

Ev 24     Ht 12     Wells (W), Parker (B), B. Silvy (Y), Woods (R), 63.676

Finals

Ev 26     SF 1      Mitchell (R), Moon (B), Parker (W), C. Bichard (Y), 61.303

Ev 27     SF 2      Buchanan (B), Rudloff (R), Fleet (W), B. Silvy (Y), 62.852

Ev 28     SF 3      Stephens (B), Hudson (R), A. Silvy (W), Wells (Y-passenger fell, ret), 61.730

Ev 30     Final      Treloar (R), Mitchell (B), Buchanan (Y), Stephens (W), 60.581

Classic Sidecar Demonstrations

Points: 970-Dean Hobbs/Justin Richards 12 (3-3-3-3), 33-Chris Wakefield/Aydn McCarthy (Vic) 6 (Xi-1-3-2-(1)), 30-Glen Hollis/Rex Byrne (Vic) 6 (Xi-2-2-(1)-2), Chris Holmes/Hannah Holmes (Vic) 5 (3-2-0-0), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds 1 (R-1-N-N), Chris Fraser/Don Morris (NSW) did not ride (practice crash) (Wakefield and Hollis had an extra ride)

Results (4 laps)

Ev 6       Ht 1       Holmes (B), Hollis (Y-exc, infield), Lethbridge (R-ret), Fraser (W-dnr),

Ev 12     Ht 2       Hobbs (W), Holmes (R), Lethbridge (B), Wakefield (Y-exc, infield),

Ev 13     Ht 3       Hobbs (B), Hollis (R), Wakefield (W), Fraser (Y-dnr),

Ev 19     Ht 4       Wakefield (B), Hollis (W), Lethbridge (Y-ns), Fraser (R-dnr),

Ev 25     Ht 5       Hobbs (Y), Wakefield (R), Hollis (B), Holmes (W), Fraser (B-ns)

Ev 29     Ht 6       Hobbs (R), Hollis (B), Wakefield (W), Holmes (Y), Lethbridge (W-ns), 68.28

Under 16 125cc Junior Solo Handicap Races (on the infield junior track)

Points: 41-Jackson Milner 9 (3-1-2-3), 33-Jake Fleet 8 (2-3-3-Xo), 47-Nicholas Possingham 5 (Xi-2-1-2), 26-Jordan Hargreaves 0 (FX-N-N-N),

Race results (4 laps)

Ev 6a     Ht 1       Milner (R-50 metres), Fleet (Y-0), Possingham (B-40-exc, infield), Hargreaves (W-20-fell, exc)

Ev 12a   Ht 2       Fleet (Y-0), Possingham (B-40), Milner (R-60), Hargreaves (W-20-ns)

Ev 19a   Ht 3       Fleet (Y-10), Milner (R-60), Possingham (B-40), Hargreaves (W-20-ns)

Ev 25a   Ht 4       Milner (R-60), Possingham (B-40), Fleet (Y-20-exc, off track), Hargreaves (W-20-ns)

Under 16 250cc Junior Sidecar Bob White Cup Races (on the infield junior track)

Points: 84-Jake Treloar/Kayden Gates (NSW) 9 (3-3-3-R), 3-Nate Headland/Kaidyn Silvy 7 (2-1-1-3), 41-Jackson Milner/Adam Niesche (Vic/SA) 7 (1-2-2-2)

Race results (4 laps)

Ev 6b     Ht 1       Treloar (W), Headland (R), Milner (B)

Ev 12b   Ht 2       Treloar (B), Milner (R), Headland (W)

Ev 19b   Ht 3       Treloar (R), Milner (W), Headland (B)

Ev 25b   Ht 4       Headland (R), Milner (B), Treloar (W-ret)

Pee Wee Demonstration rides by 4-Riley Stout, 5-Jack Silvy, 8-Grace Paul, 13-Jackson McPherson, 16-Riley Edson, 37-William Nicol

Referee: Phil Turnbull. Assistant Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Barry Golding.

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 10, Saturday 9 March 2019

Littlehampton Clay Bricks & Pavers / Adelaide Hills Business Park South Australian Sidecar Championship

Heat points: 75-Mark Plaisted/Ben Pitt 14 (2-3-3-3-3), 84-Darrin Treloar/Blake Cox (NSW) 13 (2-3-3-2-3), 43-Warren Monson/Andrew Summerhayes (Vic) 13 (3-2-2-3-3), 107-Mick Headland/Brenton Kerr 11 (3-3-R-3-2), 13-Trent Headland/Darryl Whetstone 11 (2-2-3-3-1), 35-Mark Mitchell/Tony Carter 10 (1-3-2-2-2), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 9 (3-2-2-2-0), 39-Andrew Buchanan/Denny Cox (NZ/NSW) 8 (0-2-1-2-3), 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 8 (1-1-3-1-2), 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 4 (3-0-X-1-FX), 12-Brian Silvy/Cameron White 4 (1-1-1-0-1), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 3 (Xi-1-0-0-2), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 3 (2-Xi-R-R-1), 25-Sam Harrison/Luke McGrath 3 (R-1-1-1-N), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe 2 (0-0-2-0-0), 21v-Adon Pearce/Eli Bock (Vic) 1 (1-0-0-N-N). Reserves: 14p-Jamie Moohan/Bayley Ogilvie (NZ) 1 (1), 69-Rick Stephens/Nick O’Brien (NSW) 1 (1), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) no rides.

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       Monson (R), Plaisted (B), Mitchell (W), Buchanan (Y), 59.021

Ev 2       Ht 2       Rudloff (B), T. Headland (W), Niesche (Y), Fleet (R-exc, infield), 60.382

Ev 3       Ht 3       Hancock (R), A. Silvy (B), Pearce (W), T. Bichard (Y), 61.188

Ev 4       Ht 4       M. Headland (W), Treloar (Y), B. Silvy (R), Harrison (B-ret), 60.122

Ev 6       Ht 5       Treloar (R), Monson (B), Fleet (W), Pearce (Y), 58.764

Ev 7       Ht 6       Plaisted (W), T. Headland (Y), Harrison (R), Hancock (B), 59.303

Ev 8       Ht 7       Mitchell (Y), Rudloff (W), B. Silvy (B), A. Silvy (R-exc, infield), 59.967

Ev 9       Ht 8       M. Headland (Y), Buchanan (R), Niesche (B), T. Bichard (W), 60.830

Ev 11     Ht 9       T. Headland (R), Monson (W), M. Headland (B-ret), A. Silvy (Y-ret), 59.157

Ev 12     Ht 10     Plaisted (Y), T. Bichard (R), B. Silvy (W), Fleet (B), 59.995

Ev 13     Ht 11     Niesche (R), Mitchell (W), Harrison (Y), Pearce (B), 61.428

Ev 14     Ht 12     Treloar (R), Rudloff (Y), Buchanan (B), Hancock (W-exc, infield), 59.329

Ev 16     Ht 13     Monson (Y), Rudloff (R), Harrison (W), T. Bichard (B), 59.482

Ev 17     Ht 14     Plaisted (R), Treloar (B), Niesche (W), A. Silvy (Y-ret), 59.938

Ev 18     Ht 15     M. Headland (R), Mitchell (B), Hancock (W), Fleet (Y), 61.225

Ev 19     Ht 16     T. Headland (B), Buchanan (W), Moohan (R), B. Silvy (Y), Pearce (R-ns), 60.384

Ev 21     Ht 17     Monson (R), Niesche (B), B. Silvy (W), Hancock (Y-fell, exc), 61.867

Ev 22     Ht 18     Plaisted (B), M. Headland (Y), Stephens (R), Rudloff (W), Pearce (R-ns), 60.440

Ev 23     Ht 19     Treloar (W), Mitchell (R), T. Headland (Y), T. Bichard (B), 59.704

Ev 24     Ht 20     Buchanan (Y), Fleet (R), A. Silvy (W), Harrison (B-ns), 61.845

Ev 26     SF         M. Headland (R), T. Headland (B), Rudloff (W), Mitchell (Y-exc, infield), 61.650

Ev 28     Final      Plaisted (R), Treloar (B), M. Headland (Y), Monson (W), 60.839

 

Sidecar Support Races

Points: 69-Rick Stephens/Nick O’Brien (NSW) 11 (Xi-2-3-3-N-3), 111-Ricky Adams/Alice Cox 9 (2-1-1-2-2-1), 14p-Jamie Moohan/Bayley Ogilvie (NZ) 8 (3-3-2-N-N-N), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) 6 (N-Xi-N-1-3-2). 11-Thomas Adams/Matty Barkla and 57-Chris Bichard/Michael Bell did not ride.

Race results (4 laps)

Ev 5       Ht 1       Moohan (R), R. Adams (W), Stephens (Y-exc, infield), Hudson (B-ns), T. Adams (W-dnr), 61.397

Ev 10     Ht 2       Moohan (B), Stephens (W), R. Adams (Y), Hudson (R-exc, infield), C. Bichard (W-dnr), 61.962

Ev 15     Ht 3       Stephens (R), Moohan (B), R. Adams (W), Hudson (Y-ns), C. Bichard (B-dnr), T. Adams (Y-dnr), 61.668

Ev 20     Ht 4       Stephens (W), R. Adams (B), Hudson (R), Moohan (Y-ns), T. Adams (R-dnr), 62.713

Ev 25     Ht 5       Hudson (W), R. Adams (R), Stephens (B-ns), Moohan (Y-ns), , T. Adams (B-dnr), C. Bichard (Y-dnr), 64.422

Ev 27     Ht 6       Stephens (B), Hudson (Y), R. Adams (R), Moohan (W-ns), C. Bichard (R-dnr), 62.036

Referee: Phil Turnbull. Assistant Referee: Barry Golding. Clerk of Course: Angus Bugeja.

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 9, Saturday 23 February 2019

Sidecar Super Series National Karate Round 3

Heat points: 13-Trent Headland / Darryl Whetstone 15 (3-3-3-3-3), 84-Darrin Treloar/Jesse Headland (NSW/SA) 14 (2-3-3-3-3), 69-Rick Stephens/Nick O’Brien (NSW) 12 (1-3-3-3-2), 107-Mick Headland/Brenton Kerr (SA/Vic) 11 (3-Xb-2-3-3), 25-Sam Harrison/Luke McGrath 11 (3-2-2-1-3), 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 9 (2-2-3-2-M), 21v-Adon Pearce/Eli Bock (Vic) 8 (1-3-1-2-1), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) 8 (2-2-0-2-2), 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 7 (T-1-2-2-2), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 5 (0-R-2-1-2), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe 5 (2-1-1-0-1), 11-Tom Adams/Matty Barkla 3 (3-N-N-N-N), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 3 (0-2-Xi-1-Xpf), 019-Brad Ferguson/Dale Cox (Vic) 3 (1-1-Xi-1-0), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 2 (1-0-1-X-Xi), 111-Ricky Adams/Matty Barkla 1 (—N-1-0-0), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 0 (R-N-N-N-N)

Race results (4 laps)

Ev 1       Qual      T. Adams (B), Ferguson (R), R. Adams/Alice Cox (W), C. Bichard (Y-dnr), no time given

Ev 3       Ht 1       T. Adams (B), T. Bichard (W), A. Silvy (Y), Fleet (R-ret), 61.966

Ev 4       Ht 2       Harrison (R), Hudson (B), Ferguson (W), Hancock (Y-tapes), 60.480

Ev 5       Ht 3       T. Headland (R), Treloar (W), Stephens (Y), Rudloff (B), 58.682

Ev 6       Ht 4       M. Headland (Y), Niesche (W), Pearce (R), D. Hobbs (B), 59.893

Ev 8       Ht 5       Treloar (Y), Harrison (W), M. Headland (R-exc), R. Adams (B-ns), Fleet (B-ns), 60.121

Ev 9       Ht 6       T. Headland (B), D. Hobbs (R), Ferguson (Y), T. Adams (W-ns), 59.193

Ev 10     Ht 7       Pearce (B), Hudson (W), T. Bichard (Y), Rudloff (R-ret), 61.769

Ev 11     Ht 8       Stephens (W), Niesche (Y), Hancock (B), A. Silvy (R), 60.629

Ev 14     Ht 9       Niesche (B), Rudloff (Y), R. Adams (W), Ferguson (R-exc, infield), Fleet (W-ns), 60.225

Ev 15     Ht 10     Stephens (R), Harrison (B), Pearce (W), T. Adams (Y-ns), 60.200

Ev 16     Ht 11     Treloar (B), Hancock (R), T. Bichard (W), D. Hobbs (Y-exc, infield), 59.494

Ev 17     Ht 12     T. Headland (W), M. Headland (R), A. Silvy (B), Hudson (Y), 59.472

Ev 20     Ht 13     Stephens (B), Hudson (R), D. Hobbs (W), R. Adams (Y), Fleet (Y-ns), 61.842

Ev 21     Ht 14     M. Headland (B), Hancock (W), Rudloff (Y), T. Adams (R-ns), 60.491

Ev 22     Ht 15     T. Headland (W), Niesche (R), Harrison (Y), T. Bichard (B), 59.507

Ev 23     Ht 16     Treloar (R), Pearce (Y), Ferguson (B), A. Silvy (W-exc), 59.319

Ev 25     Ht 17     T. Headland (Y), Hancock (B), Pearce (W), R. Adams (R), Fleet (R-ns), 60.458

Ev 26     Ht 18     Treloar (R), Hudson (W), Niesche (Y-exc, 2 mins), T. Adams (B-ns), 60.241

Ev 27     Ht 19     M. Headland (W), Stephens (B), T. Bichard (R), Ferguson (Y), 60.972

Ev 28     Ht 20     Harrison (R), Rudloff (W), D. Hobbs (b-exc, passenger fell), A. Silvy (Y-exc, infield), declared

Ev 32     SF         M. Headland (R), Niesche (W), Harrison (B-exc, infield), Pearce (Y-exc, infield), no time given

Ev 35     Final      Treloar (B), Stephens (W), T. Headland (R), M. Headland (Y-ret), 60.066

Ev 36     Run-Off Treloar (B), Niesche (W), 61.38

Series points round 3: 84-Darrin Treloar/Jesse Headland 18, 13-Trent Headland/Darryl Whetstone 17, 69-Rick Stephens/Nick O’Brien 15, 107-Mick Headalnd/Brenton Kerr 11, others as per heat points.

Final Series points after 3 rounds:

84-Darrin Treloar/Jesse Headland (NSW/SA) 37 (dnr-19-18), 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 37 (16-12-9), 25-Sam Harrison/Luke McGrath 34 (14-9-11), 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 33 (11-15-7), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 29 (15-9-5), 107-Mick Headland/Brenton Kerr (SA/Vic) 27 (10-6-11), 64-Brodie Cohen/Damian Egan (Qld/SA) 21 (10-11-dnr), 21v-Adon Pearce/Eli Bock (Vic) 21 (8-5-8), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) 19 (8-3-8), 43-Warren Monson/Andrew Summerhayes (Vic) 18 (6-12-dnr), 13-Trent Headland/Darryl Whetstone 17 (dnr-dnr-17), 69-Rick Stephens/Nick O’Brien 15 (dnr-dnr-15), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 13 (8-5-0), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe (and Steve Graetz) 13 (3-5-5), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 12 (4-6-2), 50-Byren Gates/Michael O’Loughlin (Vic) 9 (9-dnr-dnr), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 8 (1-4-3), 61-Chris Dess/Cameron Diwell (Vic) 4 (dnr-4-dnr), 12-Brian Silvy/Cameron White 4 (1-3-dnr), 11-Tom Adams/Matty Barkla 3 (dnr-dnr-3), 019-Brad Ferguson/Dale Cox (Vic) 3 (dnr-dnr-3), 35-Mark Mitchell/Tony Carter 2 (2-dnr-dnr), 111-Ricky Adams/Matty Barkla 1 (dnr-dnr-1)

500cc Solo Support Scratch Races

Points: 9-Robert Medson 11 (2-2-2-3-2), 19-Brayden McGuinness 10 (1-1-3-2-3), 82-Dakota Ballantyne 8 (3-3-1-0-1), 51-Fraser Bowes 1 (0-0-0-1-FX)

Race results (4 laps)

Ev 2       Ht 1       Ballantyne (R), Medson (W), McGuinness (B), Bowes (Y), 56.349

Ev 7       Ht 2       Ballantyne (R), Medson (B), McGuinness (W), Bowes (R), 55.687

Ev 13     Ht 3       McGuinness (R), Medson (Y), Ballantyne (W), Bowes(B), 56.507

Ev 19     Ht 4       Medson (R), McGuinness (Y), Bowes (W), Ballantyne (B-fell, rmt) 57.599

Ev 31     Ht 5       McGuinness (W), Medson (R), Ballantyne (Y), Bowes (B-fell, exc), declared

Classic Sidecar Demonstrations

Points: 68-Chris Holmes/Hannah Holmes (Vic) 10 (3-2-3-2), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds 9 (1-3-2-3), M7-John Bennett/Jamie Knudsen 5 (2-1-1-1), 7-Sean Chapman/Matthew Ambrose 0 (R-0-0-0)

Results (4 laps)

Ev 12     Ht 1       Holmes (B), Bennett (W), Lethbridge (Y), Chapman (R-ret), 71.34 (h/t)

Ev 24     Ht 2       Lethbridge (R), Holmes (W), Bennett (B), Chapman (Y), 69.59 (h/t)

Ev 30     Ht 3       Holmes (R), Lethbridge (B), Bennett (Y), Chapman (W), no time given

Ev 34     Ht 4       Lethbridge (W), Holmes (Y), Bennett (R), Chapman (B), no time given

Sidecar Support Races

Events 18, 29, 33 deleted

Under 16 125cc Junior Solos (on the infield junior track)

Scratch race points: 26-Jordan Hargreaves 8 (3-3-2), 131-Ashley Jansen-Batchelor 3 (R-R-3), 33-Jake Fleet 1 (Xo-Xo-1),47-Nicholas Possingham did not ride (injured)

Race results (4 laps)

Ev 6a     Ht 1       Hargreaves (B), Jansen-Batchelor (R-ret), Fleet (Y-exc, off track), Possingham (W-dnr)

Ev 12a   Ht 2      Hargreaves (W), Jansen-Batchelor (Y-ret), Fleet (R-exc, off track), Possingham (B-dnr)

Ev 17a   Ht 3       Jansen-Batchelor (W), Hargreaves (R), Fleet (B), Possingham (Y-dnr)

Handicap race points: 26-Jordan Hargreaves 8 (3-3-2), 131-Ashley Jansen-Batchelor 3 (N-N-3), 33-Jake Fleet 0 (Xo-Xo-Xo),47-Nicholas Possingham did not ride (injured)

Race results (4 laps)

Ev 6c     Ht 1       Hargreaves (B-20 metres), Fleet (Y-gate, exc, off track), Jansen-Batchelor (R-ns), Possingham (W-dnr)

Ev 12c   Ht 2       Hargreaves (W-30), Fleet (R-gate, exc, off track), Jansen-Batchelor (Y-30, ns), Possingham (B-dnr)

Ev 17c   Ht 3       Jansen-Batchelor (W-30), Hargreaves (R-40), Fleet (B-exc, off track), Possingham (Y-dnr)

Under 16 250cc Junior Sidecar demonstrations by 28-Kaidyn Silvy/Hannah Silvy events 6b, 12b, 17b

Pee Wee Demonstration rides by 03-Blake Schlein, 4-Riley Stout, 5-Jack Silvy, 13-Jackson McPherson, 15-Ayal Severe, 37-William Nicol

Referee: Phil Turnbull. Clerk of Course: Cory Richardson.

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 8, Saturday 9 February 2019

Eagle Fuels Gillman 500cc Solo Championship

Heat points: 9-Robert Medson 12 (3-3-3-3), 82-Dakota Ballantyne 10 (2-3-2-3), 19-Brayden McGuinness 7 (3-1-1-2), 51-Fraser Bowes 7 (1-2-3-1), 11-Connor Bailey (Vic) 6 (2-2-0-2), 10-Declan Knowles (Vic) 4 (0-1-2-1), 88-Blake Ridley 2 (1-0-1-0), 39-Steve Graetz did not ride

Race results (4 laps)

Ev 1        Ht 1        Medson (R), Ballantyne (B), Bowes (W), Knowles (Y), 57.019

Ev 2        Ht 2        McGuinness (Y), Bailey (R), Ridley (W), Graetz (B-dnr), 56.966

Ev 7        Ht 3        Ballantyne (W), Bowes (B), McGuinness (R), Graetz (Y-dnr), 56.755

Ev 8        Ht 4        Medson (Y), Bailey (W), Knowles (B), Ridley (R), 56.749

Ev 15      Ht 5        Bowes (Y), Knowles, Ridley (B), Graetz (W-dnr), 59.224

Ev 16      Ht 6        Medson (B), Ballantyne (R), McGuinness (W), Bailey (Y), 56.923

Ev 23      Ht 7        Ballantyne (Y), Bailey (B), Knowles (W), Graetz (R-dnr), 57.019

Ev 24      Ht 8        Medson (W), McGuinness (B), Bowes (R), Ridley (Y), 57.956

Ev 31      SF          Bailey (Y), Knowles (B), Bowes (W), Ridley (R), 59.750

Ev 35      Final       Ballantyne (Y), McGuinness (W), Medson (B), Bailey (R), 57.576

Eagle Fuels Gillman Sidecar Championship

Heat points: 12-Brian Silvy/Cameron White 11 (3-3-2-3), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe 11 (3-3-3-2), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 11 (3-2-3-3), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 9 (2-3-3-1), 111-Ricky Adams/Alice Cox 7 (1-2-2-2), 22-Steve Fowler/Scott Kauschke 6 (2-1-Xi-3), 88-Matthew Crundwell/Cam Nichols (Vic) 6 (1-2-2-1), 83-Paul Donnelly/Jake Roberts (Vic) 5 (2-T-1-2) 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 2 (1-Xb-1-R), 11-Thomas Adams/Matty Barkla, 19-Brad Ferguson/Dale Cox (Vic), 57-Chris Bichard/Michael Bell did not ride.

Race results (4 laps)

Ev 4        Ht 1        T. Bichard (Y), Fowler (R), R. Adams (B), 62.766

Ev 5        Ht 2        B. Silvy (W), A. Silvy (R), D. Hobbs (Y), 62.701

Ev 6        Ht 3        Fleet (Y), Donnelly (W), Crundwell (B), 62.402

Ev 11      Ht 4        B. Silvy (R), Fleet (W), Fowler (B), 62.074

Ev 12      Ht 5        A. Silvy (B), R. Adams (Y), Donnelly (R-tapes), 64.059

Ev 13      Ht 6        T. Bichard (R), Crundwell (W), D. Hobbs (B-exc, barging), 63.854

Ev 19      Ht 7        Fleet (B), R. Adams (R), D. Hobbs (W), 63.084

Ev 20      Ht 8        T. Bichard (W), B. Silvy (Y), Donnelly (B), 63.611

Ev 21      Ht 9        A. Silvy (W), Crundwell (R), Fowler (Y-exc, infield), 63.758

Ev 27      Ht 10      Fowler (W), Donnelly (Y), D. Hobbs (R-ret), 65.474

Ev 28      Ht 11      Fleet (R), T. Bichard (B), A. Silvy (Y), 62.520

Ev 29      Ht 12      B. Silvy (B), R. Adams (W), Crundwell (Y), 63.262

Ev 32      SF          A. Silvy (R), R. Adams (B), Crundwell (Y), Fowler (W-tapes), 64.621

Ev 36      Final       T. Bichard (W), B. Silvy (B), Fleet (R-exc, infield), A. Silvy (Y-exc, infield), 63.857

Under 16 250cc Solo Match Races

Points: 14-Liam May 10 (3-2-2-3), 163 Ben Ernst (Germany) 10 (2-3-3-2)

Race results (4 laps)

Ev 3        Ht 1        May (W), Ernst (R), 59.875

Ev 9        Ht 2        Ernst (Y), May (B), 60.269

Ev 17      Ht 3        Ernst (W), May (R), 60.766

Ev 25      Ht 4        May (Y), Ernst (B), 61.402

Dirt Track Solo Races

Points: 44-Doug Hayden 12 (3-3-3-3), 42-Jake Roberts 7 (1-2-2-2), 20-Brad Lawler 5 (2-1-1-1), 38-James Hayden 0, 67-Daniel Mitchell 0, 36-Paul Neighbour 0, 371-Chris Pascoe did not ride

Race results (4 laps)

Ev 10      Ht 1        D. Hayden, Lawler, Roberts, J. Hayden, D. Mitchell, Neighbour, Pascoe (dnr), 66.96

Ev 18      Ht 2        D. Hayden, Roberts, Lawler, D. Mitchell, J. Hayden, Neighbour, Pascoe (dnr), 67.455

Ev 26      Ht 3        D. Hayden, Roberts, Lawler, J. Hayden, Neighbour, D. Mitchell, Pascoe (dnr), 77.710

Ev 33      Ht 4        D. Hayden, Roberts, Lawler, J. Hayden, Neighbour, D. Mitchell (ns), Pascoe (dnr), 66.481

Classic Sidecar Demonstrations – to be confirmed

Points: 33-Chris Wakefield/Dale Cox (Vic) 3-3-1, M7-John Bennett/Jamie Knudsen R-X-3, 7-Sean Chapman/Matthew Ambrose 4 (2-2-X-0), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds 4 (R-1-2-1)

Race results (4 laps)

Ev 14     Ht 1       Wakefield (Y), Chapman (W), Lethbridge (B-ret), Bennett (R-ret), .751

Ev 22     Ht 2       Wakefield (R), Chapman (B), Lethbridge (W), Bennett (Y-exc), 68.729

Ev 30     Ht 3       Bennett (W), Lethbridge (R), Wakefield (B), Chapman (Y-exc, passenger fell), no time

Ev 34     Ht 4       to be confirmed, 72.566

Under 16 125cc Junior Solos (on the infield junior track)

Scratch race points: 47-Nicholas Possingham 9 (3-3-3), 524-Harry Sadler 5 (1-2-2), 131-Ashley Jansen-Batchelor 4 (2-1-1), 33-Jake Fleet 0 (Xo-0-0),

Race results (4 laps)

Ev 6a     Ht 1       Possingham (B), Jansen-Batchelor (W), Sadler (R+10m), Fleet (Y-exc, off track)

Ev 14a   Ht 2       Possingham (W), Sadler (Y), Jansen-Batchelor (B), Fleet (R)

Ev 22a   Ht 3       Possingham (R), Sadler (W), Jansen-Batchelor (Y), Fleet (B)

Handicap race points: 524-Harry Sadler 6 (1-2-3), 131-Ashley Jansen-Batchelor 6 (2-3-1), 33-Jake Fleet 3 (3-Xo-Xo), 47-Nicholas Possingham 2 (0-Xo-2)

Race results (4 laps)

Ev 6b     Ht 1       Fleet (Y-gate), Jansen-Batchelor (W-30), Sadler (R-50), Possingham (B-60)

Ev 14b   Ht 2       Jansen-Batchelor (B-30), Sadler (Y-50), Fleet (R-10-exc, off track), Possingham (W-60, exc, off track)

Ev 22b   Ht 3       Sadler (W-50), Possingham (R-60), Jansen-Batchelor (Y-40), Fleet (B-10, exc, off track)

Pee Wee Demonstration rides by 1-Emma Seaton, 03-Blake Schlein, 4-Riley Stout, 5-Jack Silvy, 10-Darcy Bennett, 13-Jackson McPherson, 15-Ayla Severe, 37-William Nicol

Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Phil Turnbull.

 

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 7, Saturday 26 January 2019

Sidecar Super Series Eagle Fuels Round 2

Heat points: 84-Darrin Treloar/Jesse Headland (NSW/SA) 15 (3-3-3-3-3), 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 12 (T-3-3-3-3), 43-Warren Monson/Andrew Summerhayes (Vic) 12 (3-1-2-3-3), 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 12 (2-3-3-2-2), 64-Brodie Cohen/Damian Egan (Qld/SA) 11 (2-2-2-3-2), 25-Sam Harrison/Luke McGrath 9 (3-0-3-2-1), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 7 (3-2-FX-2-0), 107-Mick Headland/Brenton Kerr (SA/Vic) 6 (1-3-2-FX-Xi), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 6 (FX-1-1-1-3), 21v-Adon Pearce/Eli Bock (Vic) 5 (2-1-1-1-0), 77-Tim Bichard/Steve Graetz 5 (1-2-0-1-1), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 5 (0-1-1-2-1), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 4 (0-2-2-Xi-FX), 61-Chris Dess/Cameron Diwell (Vic) 4 (2-N-0-1-1), 12-Brian Silvy/Cameron White 3 (1-0-0-0-2), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) 3 (0-R-1-0-2)

Race results (4 laps)

Ev 2       Ht 1       Harrison (B), Dess (R), B. Silvy (W), Hudson (Y), 59.905

Ev 3       Ht 2       Rudloff (B), Pearce (Y), T. Bichard (R), Fleet (W), 59.722

Ev 4       Ht 3       Monson (W), Cohen (R), M. Headland (B), D. Hobbs (Y), 59.522

Ev 5       Ht 4       Treloar (B), Niesche (W), A. Silvy (R-exc, passenger fell), Hancock (Y-exc, tapes), 58.07 (hand timed)

Ev 7       Ht 5       Hancock (R), T. Bichard (W), Monson (Y), Dess (B-ns), 60.197

Ev 8       Ht 6       Treloar (R), Cohen (B), Fleet (Y), Harrison (W), 59.322

Ev 9       Ht 7       M. Headland (R), Rudloff (W), A. Silvy (B), B. Silvy (Y), 60.412

Ev 10     Ht 8       Niesche (Y), D. Hobbs (W), Pearce (B), Hudson (R-ret), 61.588

Ev 13     Ht 9       Niesche (B), M. Headland (Y), Fleet (R), Dess (W), 61.831

Ev 14     Ht 10     Harrison (Y), D. Hobbs (R), A. Silvy (W), T. Bichard (B), 61.492

Ev 15     Ht 11     Treloar (Y), Monson (B), Pearce (R), B. Silvy (W), 60.379

Ev 16     Ht 12     Hancock (R), Cohen (W), Hudson (B), Rudloff (Y-exc, passenger fell), 62.292

Ev 19     Ht 13     Treloar (W), Rudloff (R), Dess (Y), D. Hobbs (B-exc, infield), 60.865

Ev 20     Ht 14     Hancock (B), Harrison (R), Pearce (W), M. Headland (Y-exc, passenger fell), declared

Ev 21     Ht 15     Cohen (W), Niesche (R), T. Bichard (Y), B. Silvy (B), 62.339

Ev 22     Ht 16     Monson (R), Fleet (B), A. Silvy (Y), Hudson (W), 61.638

Ev 25     Ht 17     A. Silvy (W), Cohen (Y), Dess (R), Pearce (B), 63.485

Ev 26     Ht 18     Monson (R), Niesche (Y), Harrison (B), Rudloff (W), 61.962

Ev 27     Ht 19     Hancock (W), B. Silvy (R), Fleet (Y), D. Hobbs (B-exc, passenger fell), 63.225

Ev 28     Ht 20     Treloar (B), Hudson (Y), T. Bichard (R), M. Headland (W-exc, infield), 61.945

Ev 31     SF         Rudloff (Y), Harrison (W), Cohen (B), Niesche (R-ret), 65.998

Ev 33     Final      Treloar (R), Hancock (B), Rudloff (Y), Monson W-exc, spun caused stoppage), 63.376

Series points round 2: 84-Darrin Treloar/Jesse Headland 19, 68-Neale Hancock/Brendan Johnson 15, 43-Warren Monson/Andrew Summerhayes 12, 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 12, 64-Brodie Cohen/Damian Egan 11, 25-Sam Harrison/Luke McGrath 9, 15-Shane Rudloff/Scott Morris 9, others as per heat points.

Series points after 2 rounds: 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 28 (16-12), 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 26 (11-15), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 24 (15-9), 25-Sam Harrison/Luke McGrath 23 (14-9), 64-Brodie Cohen/Damian Egan (Qld/SA) 21 (10-11), 84-Darrin Treloar/Jesse Headland (NSW/SA) 19 (dnr-19), 43-Warren Monson/Andrew Summerhayes (Vic) 18 (6-12), 107-Mick Headland/Brenton Kerr (SA/Vic) 16 (10-6), 21v-Adon Pearce/Eli Bock (Vic) 13 (8-5), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 13 (8-5), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) 11 (8-3), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 10 (4-6), 50-Byren Gates/Michael O’Loughlin (Vic) 9 (9-dnr), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe (and Steve Graetz) 8 (3-5), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 5 (1-4), 61-Chris Dess/Cameron Diwell (Vic) 4 (dnr-4), 12-Brian Silvy/Cameron White 4 (1-3), 35-Mark Mitchell/Tony Carter 2 (2-dnr)

Sidecar Support Scratch Races

Points: 17-Andrew Gault/Adam Constable NSW) 13 (3-2-2-3-3), 57-Chris Bichard/Michael Bell 8 (2-3-3-Xi-N), 111-Ricky Adams/Alice Cox 7 (1-1-1-2-2), 88-Matthew Crundwell/Cam Nichols (Vic) 2 (0-0-0-1-1)

Race results (4 laps)

Ev 11     Ht 1       Gault (Y), C. Bichard (B), R. Adams (R), Crundwell (W), 63.578

Ev 17     Ht 2       C. Bichard (W), Gault (R), R. Adams (Y), Crundwell (B), 64.457

Ev 23     Ht 3       C. Bichard (R), Gault (B), R. Adams (W), Crundwell (Y), 64.673

Ev 29     Ht 4       Gault (W), R. Adams (B), Crundwell (R), C. Bichard (Y-exc, infield), 65.193

Ev 32     Ht 5       Gault (R), R. Adams (Y), Crundwell (B), C. Bichard (W-ns), 67.734

500cc Solo Support Scratch Races

Points: 82-Dakota Ballantyne 16 (2-3-3-2-3-3), 19-Brayden McGuinness 14 (3-2-2-3-2-2), 42-Seth Hickey 6 (1-1-1-1-1-1), 88-Blake Ridley 0 (0-0-0-N-N-N), 39-Steve Graetz did not ride (bike trouble)

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       McGuinness (R), Ballantyne (W), Hickey (B), Ridley (Y), 55.908

Ev 6       Ht 2       Ballantyne (R), McGuinness (Y), Hickey (W), Ridley (B), 57.115

Ev 12     Ht 3       Ballantyne (B), McGuinness (W), Hickey (R), Ridley (Y), 58.873

Ev 18     Ht 4       McGuinness (B), Ballantyne (Y), Hickey (W), Ridley (R-ns), 59.871

Ev 24     Ht 5       Ballantyne (B), McGuinness (R), Hickey (Y), Ridley (W-ns), 58.635

Ev 30     Ht 6       Ballantyne (G), McGuinness (B), Hickey (Y), Ridley (ns), 59.906

Demonstration rides by Liam May (Under 16 250cc Solo)

Under 16 125cc Junior Solos (on the infield junior track)

Scratch race points: 524-Harry Sadler 8 (2-3-3), 47-Nicholas Possingham 5 (3-Xo-2), 33-Jake Fleet 2 (0-2-0), 26-Jordan Hargreaves 2 (1-N-1)

Race results (4 laps)

Ev 5a     Ht 1       Possingham (Y), Sadler (W), Hargreaves (B), Fleet (R)

Ev 11a   Ht 2       Sadler (Y), Fleet (B), Possingham (W-exc, off track), Hargreaves (R-ns)

Ev 17a   Ht 3       Sadler (R), Possingham (B), Hargreaves (Y), Fleet (W)

Handicap race points: 524-Harry Sadler 6 (R-3-3), 47-Nicholas Possingham 3 (3-Xo-Xo), 33-Jake Fleet 2 (Xo-2-Xo), 26-Jordan Hargreaves 0 (FX-N-FX)

Race results (4 laps)

Ev 5b     Ht 1       Possingham (Y-50 metres), Sadler (W-40, ret), Hargreaves (B-10, fell, exc), Fleet (R-gate, exc, off track)

Ev 11b   Ht 2       Sadler (Y-40), Fleet (B-gate), Possingham (W-50, exc, off track), Hargreaves (R-10, ns)

Ev 17b   Ht 3       Sadler (R-50, awarded), Possingham (B-50, exc, off track), Hargreaves (Y-10, fell, exc), Fleet (W-gate, exc, off track)

Pee Wee Demonstration rides by 03-Blake Schlein, 4-Riley Stout, 5-Jack Silvy, 7-Miller Roberts, 10-Darcy Bennett, 12-Gidgit Neighbour, 13-Jackson McPherson, 16-Riley Edson

Referee: Angus Bugeja. Clerk of Course: Phil Turnbull.

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 6, Saturday 12 January 2019

Sidecar Super Series Ashs’ Speedway Museum Round 1

Heat points: 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 12 (X-3-3-3-3), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 12 (3-3-1-3-2), 25-Samuel Harrison/Luke McGrath 12 (3-2-2-3-2), 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 10 (Xi-3-3-1-3), 107-Mick Headland/Brenton Kerr 10 (2-3-X-2-3), 64-Brodie Cohen/Damian Egan (Qld) 10 (3-2-2-2-1), 50-Byren Gates/Michael O’Loughlin (Vic) 9 (1-2-3-2-1), 21v-Adon Pearce/Eli Bock (Vic) 8 (2-2-3-1-0), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 8 (2-1-2-R-3), 71-Shane Hudson/Jackson Gilbert-Dunn (NSW) 8 (3-M-2-1-2), 43-Warren Monson/Andrew Summerhayes (Vic) 6 (1-1-1-3-Xi), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 4 (0-0-0-2-2), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe 3 (1-0-1-1-R), 35-Mark Mitchell/Tony Carter 2 (2-N-N-N-N), 12-Brian Silvy/Cameron White 1 (1-Xi-0-0-R), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 1 (X-1-FN-N-N). Notes: v21-Adon Pearce/Eli Bock replaced 84-Darrin Treloar/Jesse Headland (bike not ready).

Race results (4 laps)

Ev 2       Ht 1       Harrison (W), Mitchell (Y), B. Silvy (B), Hobbs (R-exc), no time

Ev 3       Ht 2       Cohen (R), Pearce (W), T. Bichard (B), Hancock (Y-exc, infield), no time

Ev 4       Ht 3       Hudson (R), M. Headland (B), Gates (Y), A. Silvy (W), 60.877

Ev 5       Ht 4       Rudloff (B), Fleet (W), Monson (R), Niesche (Y-exc), declared

Ev 7       Ht 5       Niesche (R), Cohen (W), Hobbs (B), A. Silvy (Y),

Ev 8       Ht 6       Rudloff (R), Pearce (Y), B. Silvy (W-exc, infield), Hudson (B-exc, 2 mins), 60.425

Ev 9       Ht 7       M. Headland (R), Harrison (Y), Monson (B), T. Bichard (W), 60.403

Ev 10     Ht 8       Hancock (B), Gates (W), Fleet (Y), Mitchell (R-ns), 60.919

Ev 13     Ht 9       Pearce (R), Fleet (B), Hobbs (W-fell, ns), M. Headland (Y-exc), 61.070

Ev 14     Ht 10     Gates (R), Cohen (B), Monson (W), B. Silvy (Y), 60.896

Ev 15     Ht 11     Hancock (R), Harrison (W), Rudloff (Y), A. Silvy (B), 60.624

Ev 16     Ht 12     Niesche (R), Hudson (W), T. Bichard (Y), Mitchell (B-ns), 61.32 (h/t)

Ev 19     Ht 13     Rudloff (W), Gates (B), T. Bichard (R), Hobbs (Y-ns), 61.145

Ev 20     Ht 14     Niesche (B), M. Headland (Y), Hancock (W), B. Silvy (R), 61.335

Ev 21     Ht 15     Harrison (B), Cohen (Y), Hudson (W), Fleet (R-ret), 61.789

Ev 22     Ht 16     Monson (Y), A. Silvy (R), Pearce (B), Mitchell (W-ns), 60.361

Ev 25     Ht 17     Hancock (B), Hudson (Y), Monson (W-exc, infield), Hobbs (R-ns),

Ev 26     Ht 18     Fleet (Y), A. Silvy (R), B. Silvy (B-ret), T. Bichard (W-ret), 63.008

Ev 27     Ht 19     Niesche (W), Harrison (R), Gates (B), Pearce (Y), 62.224

Ev 28     Ht 20     M. Headland (W), Rudloff (B), Cohen (R), Mitchell (Y-ns), 62.218

Ev 31     SF         Hancock (R), Gates (Y), M. Headland (B), Cohen (W), 62.799

Ev 33     Final      Niesche (R), Rudloff (B), Harrison (W), Hancock (Y), 62.146

Series Points: 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 16, 15-Shane Rudloff/Scott Morris 15, 25-Samuel Harrison/Luke McGrath 14, 68-Neale Hancock/Brendan Johnson (Vic) 11, others as per heat points.

Sidecar Support Scratch Races

Points: 17-Andrew Gault/Adam Constable (NSW) 12 (3-2-3-2-2), 11-Thomas Adams/Michael Bell 10 (1-3-X-3-3), 111-Ricky Adams/Alice Cox 5 (2-X-2-N-1), 56-Steve Browne/Colby Higgins 1 (0-1-R-N-N)

Notes: v21-Adon Pearce/Eli Bock replaced 84-Darrin Treloar/Jesse Headland in the main event. Michael Bell replaced Katelyn Silvy as passenger for Tom Adams.

Race results (4 laps)

Ev 11     Ht 1       Gault (Y), R. Adams (R), T. Adams (B), Browne (W), 63.302

Ev 17     Ht 2       T. Adams (R), Gault (W), Browne (Y), R. Adams (B-exc), declared

Ev 23     Ht 3       Gault (B), R. Adams (Y), T. Adams (R-exc), Browne (W-ret), declared

Ev 29     Ht 4       T. Adams (Y), Gault (B), Browne (R-ns), R. Adams (W-ns), 64.060

Ev 32     Ht 5       T. Adams (W), Gault (R), R. Adams (Y), Browne (B-ns), 64.188

Solo Support Scratch Races

Points: 82-Dakota Ballantyne 15 (3-3-3-2-1-3), 9-Robert Medson 14 (2-2-2-3-3-2), 42-Seth Hickey 6 (1-1-1-1-2-R), 88-Blake Ridley 1 (0-0-N-0-0-1), 51-Fraser Bowes 0 (FX-N-N-N-N-N0, 19-Brayden McGuinness did not ride

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       Ballantyne (G), Medson (B), Hickey (Y), Ridley (R), Bowes (W-fell, exc), McGuinness (B-dnr), no time

Ev 6       Ht 2       Ballantyne (W), Medson (Y), Hickey (G), Ridley (B), Bowes (R-ns), McGuinness (R-dnr), 57.063

Ev 12     Ht 3       Ballantyne (Y), Medson (B), Hickey (W), Ridley (G-ns), Bowes (R-ns), 57.882

Ev 18     Ht 4       Medson (G), Ballantyne (R), Hickey (B), Ridley (W), Bowes (Y-ns), McGuinness (Y-dnr), 59.266

Ev 24     Ht 5       Medson (W), Hickey (R), Ballantyne (B), Ridley (G), Bowes (Y-ns), 59.791

Ev 30     Ht 6       Ballantyne (Y), Medson (R), Ridley (W), Hickey (B-ret), Bowes (B-ns), McGuinness (W-dnr), 59.307

Gillman Under 16 250cc Sidecar Championship

Heat points: 9-Jake Cook/Cooper Tickle (NSW) 9 (3-3-X-3), 46-Brady Tickle/Jesse Tickle (NSW) 9 (3-2-1-3), 84-Jake Treloar/Isaac Mitchell (NSW) 8 (3-3-2-Xi), 41-Jackson Milner/Adam Niesche (Vic/SA) 8 (Xi-2-3-3), 45-Jack Fewster/Adam Fewster (WA) 7 (2-FN-3-2), 194-Max Howse/Riley Commons (NSW) 6 (Xi-3-3-Xi), 74-Connor Curran/Keegan Caldwell (Vic) 5 (1-2-2-Xi), 28-Nate Headland/Kaidyn Silvy (SA) 3 (R-1-2-X)

Race results (4 laps)

Ev 5a     Ht 1       Tickle (B), Milner (W-exc, infield), no rider (R), 45.45

Ev 5b     Ht 2       Treloar (R), Fewster (B), Curran (W), 43.04

Ev 5c     Ht 3       Cook (R), Headland (B-ret), Howse (W-exc, infield), 43.42

Ev 11a   Ht 4       Howse (B), Curran (R), no rider (W), 42.92

Ev 11b   Ht 5       Treloar (B), Milner (W), Headland (R), 44.51

Ev 11c   Ht 6       Cook (B), Tickle (R), Fewster (W-fell, ns), 44.17

Ev 17a   Ht 7       Fewster (R), Headland (B), no rider (W), 42.09

Ev 17b   Ht 8       Howse (R), Treloar (B), Tickle (W), 44.41

Ev 17c   Ht 9       Milner (R), Curran (B), Cook (W-exc), declared

Ev 23a   Ht 10     Cook (B), Treloar (W-exc, infield), no rider (R), 44.51

Ev 24b   Ht 11     Milner (R), Fewster (W), Howse (B-exc, infield), 41.92

Ev 24c   Ht 12     Tickle (R), Curran (B-exc, infield), Headland (W-ef, exc), no time

Ev 30a   SF         Treloar (R), Milner (B-fell, exc), Fewster (W-exc, infield), 44.27

Ev 30b   Cons      Howse (R), Headland (W), Curran (B-exc, infield), 42.86

Ev 30c   Final      Treloar (W), Tickle (B), Cook (R-ret), 44.23

Referee: Gavin Willson. Clerk of course: Angus Bugeja.

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 5, Thursday 3 January 2019

2019 Australian Solo Championship CBS Bins Round 1

Heat points: 2-Max Fricke (Vic) 13 (3-3-2-2-3), 6-Rohan Tungate (NSW) 13 (2-2-3-3-3), 12-(Q2) Jordan Stewart (Vic) 11 (3-2-3-3-0), 13-Jack Holder (NSW) 11 (1-3-3-3-1), 15-Jaimon Lidsey (Vic) 10 (3-3-0-1-3), 4-Chris Holder (NSW) 10 (R-3-2-2-3), 3-Sam Masters (NSW) 10 (1-2-2-3-2), 5-Brady Kurtz (NSW) 8 (3-2-1-FX-2), 1-(Q6) Nick Morris (Qld) 7 (2-1-1-2-1), 16-(Q1) Ryan Douglas (Qld) 6 (0-0-2-2-2), 14-(Q5) Todd Kurtz (NSW) 6 (2-1-1-1-1), 8-(Q8) Ben Cook (NSW) 5 (1-1-3-F-0), 10-Zane Keleher (Qld) 5 (2-F-T-1-2), 11-(Q7) Zach Cook (NSW) 3 (1-1-0-1-0), 7-(Q4) Kye Thomson (Qld) 1 (0-0-0-0-1), 9-(Q3) Justin Sedgmen (Vic) 0 (0-R-0-0-R), 17-(Q9) Josh Pickering (NSW) reserve 1 (1), 18-(Q12) Brayden McGuinness (SA) reserve did not ride.

Race results (4 Laps)

Ht 1        Fricke (B), Morris (R), Masters (W), C. Holder (Y-ret), 54.459

Ht 2        B. Kurtz (R), Tungate (W), B. Cook (Y), Thomson (B), 54.415

Ht 3        Stewart (Y), Keleher (R), Z. Cook (B), Sedgmen (W), 58.296

Ht 4        Lidsey (R), T. Kurtz (B), J. Holder (Y), Douglas (W), 54.814

Ht 5        J. Holder (R), B. Kurtz (W), Morris (B), Sedgmen (Y-ret), 55.09 (h/t)

Ht 6        Fricke (W), Tungate (Y), T. Kurtz (R), Keleher (B-fell), 55.134

Ht 7        Lidsey (B), Masters (Y), Z. Cook (R), Thomson (W), 55.236

Ht 8        C. Holder (R), Stewart (W), B. Cook (B), Douglas (Y), 54.63 (h/t)

Ht 9        Tungate (R), Douglas (B), Morris (W), Z. Cook (Y), 55.66 (h/t)

Ht 10      Stewart (R), Fricke (Y), B. Kurtz (B), Lidsey (W), 55.669

Ht 11      B. Cook (R), Masters (W), T. Kurtz (Y), Sedgmen (B), 56.434

Ht 12      J. Holder (R), C. Holder (B), Pickering (W), Thomson (Y), Keleher (W-tapes), 56.097

Ht 13      Stewart (B), Morris (Y), T. Kurtz (W), Thomson (R), 56.540

Ht 14      J. Holder (B), Fricke (R), Z. Cook (Y), B. Cook (W-fell), 55.744

Ht 15      Masters (B), Douglas (R), Keleher (W), B. Kurtz (Y-fell, exc), 56.581

Ht 16      Tungate (B), C. Holder (W), Lidsey (Y), Sedgmen (R), 55.448

Ht 17      Lidsey (W), Keleher (Y), Morris (R), B. Cook (B), 55.916

Ht 18      Fricke (B), Douglas (Y), Thomson (W), Sedgmen (R-ret), 55.685

Ht 19      Tungate (Y), Masters (R), J. Holder (W), Stewart (B), 55.909

Ht 20      C. Holder (Y), B. Kurtz (R), T. Kurtz (B), Z. Cook (W), 55.96 (h/t)

SF          C. Holder (W), Lidsey (R), Masters (Y), J. Holder (B-fell), 55.63 (h/t)

Final       Fricke (B), Tungate (R), C. Holder (Y), Stewart (W-fell, exc), 56.549

Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Phil Turnbull.

h/t = hand timed

Series points: Max Fricke (Vic) 17, Rohan Tungate (NSW) 16, Chris Holder (NSW) 12, Jordan Stewart (Vic) 11, Jack Holder (NSW) 11, Jaimon Lidsey (Vic) 10, Sam Masters (NSW) 10, Brady Kurtz (NSW) 8, Nick Morris (Qld) 7, Ryan Douglas (Qld) 6, Todd Kurtz (NSW) 6, Ben Cook (NSW) 5, Zane Keleher (Qld) 5, Zach Cook (NSW) 3, Kye Thomson (Qld) 1, Josh Pickering (NSW) 1, Justin Sedgmen (Vic) 0,

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 4, Wednesday 2 January 2019

2019 Australian Solo Championship CBS Bins Qualifying Meeting

Qualifiers: Ryan Douglas (Qld) 14 (3-3-3-3-2), Jordan Stewart (Vic) 13 (2-2-3-3-3), Justin Sedgmen (Vic) 11 (3-3-2-3-T), Kye Thomson (Qld) 10 (1-3-2-1-3), Todd Kurtz (NSW) 10 (3-3-1-2-1), Nick Morris (Qld) 9 (2-2-T-3-2), Zach Cook (NSW) 9 (1-1-3-2-2), Ben Cook (NSW) 8 (2-0-1-2-3). Non-qualifiers: Josh Pickering (NSW) 8 (0-1-2-2-3), Matthew Gilmore (NSW) 7 (1-2-1-1-2), Robert Medson (SA) 5 (0-0-3-1-1), Mason Campton (NSW) 4 (3-1-0-0-0), Brayden McGuinness (SA) 4 (1-2-0-0-1), Jack Morrison (Vic) 4 (2-1-0-1-0), Jacob Hook (Qld) 2 (0-0-1-0-1), Cooper Riordan (Vic) 0 (0-0-0-0-0). Fraser Bowes (reserve) 2 (2), Seth Hickey (reserve) 0 (0)

Notes: #17 Brayden McGuinness replaced Jedd List (injured) at #15. Fraser Bowes replaced McGuinness at #17. Seth Hickey replaced Dakota Ballatyne (in WA) at #18.

Race results (4 laps)

Ht 1        Douglas (R), Morris (Y), Thomson (B), Riordan (W), 55.769

Ht 2        T. Kurtz (B), B. Cook (R), Gilmore (W), J. Pickering (Y), 55.885

Ht 3        Campton (B), Morrison (R), Z. Cook (W), Medson (Y), 57.151

Ht 4        Sedgmen (W), Stewart (Y), McGuinness (R), Hook (B), 56.585

Ht 5        Douglas (B), Stewart (R), Z. Cook (Y), B. Cook (W), 57.285

Ht 6        Thomson (W), Gilmore (Y), Morrison (B), Hook (R), 57.125

Ht 7        T. Kurtz (W), McGuinness (B), Campton (R), Riordan (Y), 57.054

Ht 8        Sedgmen (Y), Morris (R), J. Pickering (B), Medson (W), 56.769

Ht 9        Douglas (W), Sedgmen (B), Gilmore (R), Campton (Y), 57.644

Ht 10      Medson (R), Thomson (Y), B. Cook (B), McGuinness (W), 57.881

Ht 11      Z. Cook (B), J. Pickering (R), Hook (Y), Riordan (W), 56.946

Ht 12      Stewart (R), Bowes (B), T. Kurtz (Y), Morrison (W), Morris (B-tapes) 56.582

Ht 13      Douglas (Y), T. Kurtz (R), Medson (B), Hook (W), 58.326

Ht 14      Stewart (B), J. Pickering (W), Thomson (R), Campton (Y-ret), 57.081

Ht 15      Sedgmen (R), B. Cook (Y), Morrison (W), Riordan (B), 57.385

Ht 16      Morris (W), Z. Cook (R), Gilmore (B), McGuinness (Y), 57.833

Ht 17      J. Pickering (B), Douglas (R), McGuinness (W), Morrison (Y), 58.335

Ht 18      Thomson (B), Z. Cook (R), T. Kurtz (W), Hickey (Y), Sedgmen (Y-tapes), 58.757

Ht 19      Stewart (W), Gilmore (Y), Medson (B), Riordan (R), 57.971

Ht 20      B. Cook (R), Morris (Y), Hook (B), Campton (W-ret), 57.649

Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Phil Turnbull.