Results :: Gillman Speedway Meeting Number 11, Saturday 23 March 2019

Bob White Cup

Group 1 Qualifying Heat Points: 84-Darrin Treloar/Blake Cox (NSW) 11 (3-3-2-3), 35-Mark Mitchell/Tony Carter 10 (3-1-3-3), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 8 (2-2-3-1), 71-Shane Hudson/Adam Constable (NSW) 7 (2-1-2-2), 69-Rick Stephens/Nick O’Brien (NSW/Vic) 5 (1-2-1-1), 39-Andrew Buchanan/Denny Cox (NZ/NSW) 4 (1-Xi-1-2), 120-Tyler Moon/Adam Lovell (Qld) 3 (0-3-0-0), 40-Damien Niesche/Mitchell Spear 0 (FN-N-N-N)

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       Mitchell (R), Hudson (W), Buchanan (B), Niesche (Y-fell, ns), 58.058

Ev 2       Ht 2       Treloar (R), Rudloff (B), Stephens (W), Moon (Y), 58.130

Ev 7       Ht 3       Moon (R), Rudloff (Y), Hudson (B), Buchanan (W-exc, infield), 60.969

Ev 8       Ht 4       Treloar (W), Stephens (R), Mitchell (Y), Niesche (B-ns), 58.957

Ev 14     Ht 5       Rudloff (W), Hudson (Y), Stephens (B), Niesche (R-ns), 63.082

Ev 15     Ht 6       Mitchell (B), Treloar (Y), Buchanan (R), Moon (W), 60.603

Ev 20     Ht 7       Treloar (B), Buchanan (Y), Rudloff (R), Niesche (W-ns), 60.020

Ev 21     Ht 8       Mitchell (W), Hudson (R), Stephens (Y), Moon (B), 61.767

Group 2 Qualifying Heat Points: 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 12 (3-3-3-3), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 10 (3-3-2-2), 88-Josh Wells/Clinton Holmewood (WA) 10 (2-3-2-3), 12-Brian Silvy/Cameron White 9 (3-2-3-1), 55-Ronny Parker/Jarred Edey 7 (2-R-3-2), 57-Chris Bichard/Michael Bell 7 (1-2-1-3), 57-Lance Tulloch/Brayden Wells (Qld) 4 (Xi-2-Xi-2), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds 2 (0-1-0-1), 31-Darryl Woods/Will Walker 1 (N-N-1-0), 86-Ricky Cain/Regan Feck (WA), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski, 28-Nathan Cock/Jack McMahon (Vic) did not ride

Race results (4 laps)

Ev 3       Ht 1       Fleet (Y), Parker (W), C. Bichard (R), Lethbridge (B), 61.437

Ev 4       Ht 2       A. Silvy (B), Wells (Y), Cain (W-dnr), Hobbs (R-dnr), 61.816

Ev 5       Ht 3       B. Silvy (W), Tulloch (R-exc, infield), Woods (B-ns), Cock (Y-dnr), 62.297

Ev 9       Ht 4       Wells (R), C. Bichard (Y), Lethbridge (W), Cock (B-dnr), 62.845

Ev 10     Ht 5       Fleet (W), B. Silvy (R), Cain (Y-dnr), Hobbs (B-dnr), 61.812

Ev 11     Ht 6       A. Silvy (W), Tulloch (B), Parker (R-ret), Woods (Y-ns), 64.109

Ev 16     Ht 7       B. Silvy (B), A. Silvy (R), C. Bichard (W), Lethbridge (Y), 64.076

Ev 17     Ht 8       Parker (Y), Cain (B-dnr), Hobbs (W-dnr), Cock (R-dnr), 66.894

Ev 18     Ht 9       Fleet (R), Wells (B), Woods (W), Tulloch (Y-exc, infield), 62.747

Ev 22     Ht 10     C. Bichard (B), Tulloch (W), Lethbridge (R), Hobbs (Y-dnr), 65.043

Ev 23     Ht 11     Fleet (B), A. Silvy (Y), Cain (R-dnr), Cock (W-dnr), 62.859

Ev 24     Ht 12     Wells (W), Parker (B), B. Silvy (Y), Woods (R), 63.676

Finals

Ev 26     SF 1      Mitchell (R), Moon (B), Parker (W), C. Bichard (Y), 61.303

Ev 27     SF 2      Buchanan (B), Rudloff (R), Fleet (W), B. Silvy (Y), 62.852

Ev 28     SF 3      Stephens (B), Hudson (R), A. Silvy (W), Wells (Y-passenger fell, ret), 61.730

Ev 30     Final      Treloar (R), Mitchell (B), Buchanan (Y), Stephens (W), 60.581

Classic Sidecar Demonstrations

Points: 970-Dean Hobbs/Justin Richards 12 (3-3-3-3), 33-Chris Wakefield/Aydn McCarthy (Vic) 6 (Xi-1-3-2-(1)), 30-Glen Hollis/Rex Byrne (Vic) 6 (Xi-2-2-(1)-2), Chris Holmes/Hannah Holmes (Vic) 5 (3-2-0-0), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds 1 (R-1-N-N), Chris Fraser/Don Morris (NSW) did not ride (practice crash) (Wakefield and Hollis had an extra ride)

Results (4 laps)

Ev 6       Ht 1       Holmes (B), Hollis (Y-exc, infield), Lethbridge (R-ret), Fraser (W-dnr),

Ev 12     Ht 2       Hobbs (W), Holmes (R), Lethbridge (B), Wakefield (Y-exc, infield),

Ev 13     Ht 3       Hobbs (B), Hollis (R), Wakefield (W), Fraser (Y-dnr),

Ev 19     Ht 4       Wakefield (B), Hollis (W), Lethbridge (Y-ns), Fraser (R-dnr),

Ev 25     Ht 5       Hobbs (Y), Wakefield (R), Hollis (B), Holmes (W), Fraser (B-ns)

Ev 29     Ht 6       Hobbs (R), Hollis (B), Wakefield (W), Holmes (Y), Lethbridge (W-ns), 68.28

Under 16 125cc Junior Solo Handicap Races (on the infield junior track)

Points: 41-Jackson Milner 9 (3-1-2-3), 33-Jake Fleet 8 (2-3-3-Xo), 47-Nicholas Possingham 5 (Xi-2-1-2), 26-Jordan Hargreaves 0 (FX-N-N-N),

Race results (4 laps)

Ev 6a     Ht 1       Milner (R-50 metres), Fleet (Y-0), Possingham (B-40-exc, infield), Hargreaves (W-20-fell, exc)

Ev 12a   Ht 2       Fleet (Y-0), Possingham (B-40), Milner (R-60), Hargreaves (W-20-ns)

Ev 19a   Ht 3       Fleet (Y-10), Milner (R-60), Possingham (B-40), Hargreaves (W-20-ns)

Ev 25a   Ht 4       Milner (R-60), Possingham (B-40), Fleet (Y-20-exc, off track), Hargreaves (W-20-ns)

Under 16 250cc Junior Sidecar Bob White Cup Races (on the infield junior track)

Points: 84-Jake Treloar/Kayden Gates (NSW) 9 (3-3-3-R), 3-Nate Headland/Kaidyn Silvy 7 (2-1-1-3), 41-Jackson Milner/Adam Niesche (Vic/SA) 7 (1-2-2-2)

Race results (4 laps)

Ev 6b     Ht 1       Treloar (W), Headland (R), Milner (B)

Ev 12b   Ht 2       Treloar (B), Milner (R), Headland (W)

Ev 19b   Ht 3       Treloar (R), Milner (W), Headland (B)

Ev 25b   Ht 4       Headland (R), Milner (B), Treloar (W-ret)

Pee Wee Demonstration rides by 4-Riley Stout, 5-Jack Silvy, 8-Grace Paul, 13-Jackson McPherson, 16-Riley Edson, 37-William Nicol

Referee: Phil Turnbull. Assistant Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Barry Golding.