Results :: Gillman Speedway Meeting Number 3, Friday 28 December 2018

Littlehampton Clay Bricks and Pavers South Australian Solo Championship

Heat points: 46-Max Fricke (Vic) 15 (3-3-3-3-3), 51-Cooper Riordan (Vic) 13 (3-3-2-2-3), 2-Justin Sedgmen (Vic) 12 (2-3-3-1-3), 11-Connor Bailey (Vic) 12 (3-2-2-3-2), 82-Dakota Ballantyne 11 (3-3-2-0-3), 46-Matthew Gilmore (NSW) 9 (1-0-3-3-2), 9-Robert Medson 8 (0-2-1-3-2), 51-Fraser Bowes 8 (2-2-1-2-1), 279-Jedd List (Qld) 7 (1-FX-3-1-2), 111-Jacob Hook (Qld) 6 (1-0-2-2-1), 197-Kane Lawrence (NSW) 5 (2-1-1-1-0), 42-Seth Hickey 4 (0-2-0-2-0), 19-Brayden McGuinness 4 (2-1-FX-M-1), 88-Blake Ridley 3 (1-1-0-1-0), 10-Declan Knowles (Vic) 2 (0-1-1-0-T), 39-Steve Graetz 1 (0-0-0-0-1). Note: Blake Ridley (first reserve) replaced 108-Matthew Pickering.

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       Bailey (W), Sedgmen (Y), List (B), Medson (R), 57.083

Ev 2       Ht 2       Riordan (W), Lawrence (R), Ridley (B), Knowles (Y), 57.224

Ev 3       Ht 3       Fricke (W), Bowes (R), Gilmore (B), Hickey (Y), 55.800

Ev 4       Ht 4       Ballantyne (R), McGuinness (B), Hook (Y), Graetz (W), 57.097

Ev 6       Ht 5       Fricke (Y), Medson (B), Lawrence (W), Hook (R), 54.740 (h/t)

Ev 7       Ht 6       Riordan (Y), Bowes (B), McGuinness (R), List (W-fell, exc), 57.843

Ev 8       Ht 7       Ballantyne (B), Bailey (Y), Ridley (W), Gilmore (R), 57.087

Ev 9       Ht 8       Sedgmen (R), Hickey (W), Knowles (B), Graetz (Y), 57.452

Ev 11     Ht 9       Gilmore (Y), Riordan (R), Medson (W), Graetz (B), 56.447

Ev 12     Ht 10     List (Y), Ballantyne (W), Lawrence (B), Hickey (R), 56.854

Ev 13     Ht 11     Fricke (B), Bailey (W), Knowles (R), McGuinness (Y-fell, exc), 56.175

Ev 14     Ht 12     Sedgmen (B), Hook (R), Bowes (W), Ridley (Y), 57.693

Ev 16     Ht 13     Medson (Y), Hickey (B), Ridley (R), McGuinness (W-exc, 2 mins), 58.088

Ev 17     Ht 14     Gilmore (Y), Hook (B), List (R), Knowles (W), 56.822

Ev 18     Ht 15     Bailey (B), Bowes (W), Lawrence (Y), Graetz (R), 58.528

Ev 19     Ht 16     Fricke (R), Riordan (B), Sedgmen (W), Ballantyne (Y), 56.81 (h/t)

Ev 21     Ht 17     Ballantyne (W), Medson (R), Bowes (Y), Knowles (B-tapes), 58.069

Ev 22     Ht 18     Fricke (R), List (B), Graetz (Y), Ridley (W), 57.320

Ev 23     Ht 19     Riordan (Y), Bailey (R), Hook (W), Hickey (B), 59.034

Ev 24     Ht 20     Sedgmen (Y), Gilmore (W), McGuinness (B), Lawrence (R), 57.929

Ev 27     SF         Gilmore (Y), Medson (W), Bailey (R), Ballantyne (B), 57.634

Ev 30     Final      Fricke (B), Gilmore (W), Riordan (R), Sedgmen (Y), 57.323

Sidecars

Points: 35-Mark Mitchell/Brad Lawler 10 (3-2-2-3), 14-Kym Menadue/Eric Melton 8 (2-3-3-R), 12-Brian Silvy/Cameron White 4 (0-1-1-2), 111-Ricky Adams/Alice Cox 1 (0-0-0-1), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 1 (1-0-Xi-Xi). 11-Thomas Adams/Katelyn Silvy, 57-Chris Bichard/Michael Bell, 77-Tim Bichard/Adam Pascoe did not ride.

Race results (4 Laps)

Ev 5       Ht 1       M. Mitchell (R), Menadue (G), D. Hobbs (W), B. Silvy (B), R. Adams (Y), 62.483

Ev 10     Ht 2       Menadue (R), M. Mitchell (Y), B. Silvy (W), D. Hobbs (B), R. Adams (G), 61.213

Ev 15     Ht 3       Menadue (Y), M. Mitchell (R), B. Silvy (W), R. Adams (B), D. Hobbs (G-exc, infield), 62.098

Ev 20     Ht 4       deleted

Ev 25     Ht 5       M. Mitchell (W), B. Silvy (R), R. Adams (G), , D. Hobbs (B-exc, infield), Menadue (Y-ret), 64.066

Ev 26     Ht 6       deleted

Ev 28     Ht 7       deleted

Ev 29     Ht 8       deleted

Under 16 125cc Junior Solos (infield track)

Points: 47-Nicholas Possingham (yellow) 19, 211-Teagan Pedler (green) 16, 26-Jordan Hargreaves (blue) 6, 193-Aiden Gray (red) 3. 268-Joshua Beetham (Qld) did not ride.

Race results (4 Laps)

Ev 4a     Ht 1       Pedler, Possingham, Gray, Hargreaves (fell, exc)

Ev 4b     Ht 2       Possingham, Gray, Pedler (fell, exc), Hargreaves (fell, exc)

Ev 9a     Ht 3       Pedler, Possingham, Hargreaves, Gray

Ev 9b     Ht 4       Pedler, Possingham, Hargreaves, Gray (ns)

Ev 14a   Ht 5       Possingham (30 metres), Hargreaves (10), Pedler (40-fell, rmt), Gray (gate-ns)

Ev 14b   Ht 6       Possingham (40), Hargreaves (10), Pedler (40-ret), Gray (gate-ns)

Ev 16a   Ht 7       Pedler (40), Possingham (50), Hargreaves (10-exc, off track), Gray (gate-ns)

Ev 16b   Ht 8       Pedler (50), Possingham (50), Hargreaves (10-exc, off track), Gray (gate-ns)

Teagan Pedler’s last under 16 ride at Gillman Speedway.

Referee: Angus Bugeja. Clerk of Course: Gavin Willson.

h/t = hand timed

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 2, Saturday 1 December 2018

Jack Young Solo Cup

Heat points: 9-Robert Medson 13 (1-3-3-3-3), 279-Jedd List (Qld) 13 (2-2-3-3-3), 19-Brayden McGuinness 13 (3-3-2-2-3), 24-Tom Brennan (Eng) 12 (2-2-3-3-2), 109-Zach Wajtknecht (Eng) 11 (1-3-3-2-2), 18-Kyle Bickley (Eng) 10 (R-2-23-3), 82-Dakota Ballantyne 9 (3-2-2-2-X), 11-Connor Bailey (Vic) 8 (2-3-1-1-1), 51-Fraser Bowes 7 (3-1-1-2-0), 56-Arlo Bugeja 6 (1-1-11-2), 13-Jack Morrison (Vic) 4 (0-1-0-1-2), 42-Seth Hickey 4 (0-1-2-0-1), 121-Robert Branford 3 (3-X-N-N-N), 39-Steve Graetz 3 (2-0-0-1-0), 88-Blake Ridley 2 (1-0-M-0-1), 19-Jake Turner (NZ) 2 (T-0-1-F-1). Notes: Arlo Bugeja replaced Declan Knowles.

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       McGuinness (Y), Brennan (W), Wajtknecht (B), Hickey (R), 57.607

Ev 2       Ht 2       Ballantyne (R), List (W), Medson (B), Bickley (Y-ret), 57.978

Ev 3       Ht 3       F. Bowes (Y), Graetz (R), Ridley (W), Turner (B-tapes), 58.461

Ev 4       Ht 4       Branford (W), Bailey (Y), Bugeja (B), Morrison (R), 57.419

Ev 7       Ht 5       Bailey (R), Ballantyne (W), Hickey (B), Ridley (Y), 58.344

Ev 8       Ht 6       Wajtknecht (W), List (Y), Bugeja (R), Graetz (B), 58.135

Ev 9       Ht 7       Medson (W), Brennan (Y, Morrison (B), Turner (R), 58.035

Ev 10     Ht 8       McGuinness (R), Bickley (B), F. Bowes (W), Branford (Y-exc), 58.742

Ev 13     Ht 9       List (R), Hickey (W), Turner (Y), Branford (B-ns), 57.525

Ev 14     Ht 10     Wajtknecht (Y), Ballantyne (B), F. Bowes (R), Morrison (W), 57.842

Ev 15     Ht 11     Brennan (W), Bickley (R), Bugeja (Y), Ridley (B-exc, 2 mins), 59.208

Ev 16     Ht 12     Medson (Y), McGuinness (B), Bailey (R), Graetz (W), 58.183

Ev 19     Ht 13     Medson (R), F. Bowes (B), Bugeja (W), Hickey (Y), 58.829

Ev 20     Ht 14     Bickley (W), Wajtknecht (R), Bailey (B), Turner (Y-fell), 58.727

Ev 21     Ht 15     Brennan (B), Ballantyne (Y), Graetz (W), Branford (R-ns), 58.645

Ev 22     Ht 16     List (B), McGuinness (W), Morrison (Y), Ridley (R), 58.199

Ev 25     Ht 17     Bickley (B), Morrison (W), Hickey (R), Graetz (Y), 59.856

Ev 26     Ht 18     Medson (W), Wajtknecht (B), Ridley (R), Branford (Y-ns), 59.005

Ev 27     Ht 19     List (Y), Brennan (R), Bailey (W), F. Bowes (B), 58.604

Ev 28     Ht 20     McGuinness (Y), Bugeja (B), Turner (W), Ballantyne (R-exc), 60.053

Ev 30     SF         Wajtknecht (B), Brennan (R), Ballantyne (Y), Bickley (W), 59.384

Ev 32     Final      McGuinness (W), Medson (R), Wajtknecht (B), List (Y-fell, exc), 59.247

Sidecars

Heat points: 15-Shane Rudloff/Scott Morris 12 (3-3-3-3), 107-Mick Headland/Brenton Kerr 10 (3-3-2-2), 12-Brian Silvy/Cameron White 6 (1-2-3-0), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 6 (2-Xi-1-3), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe 6 (2-2-0-2), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 5 (1-1-2-1), 111-Ricky Adams/Thomas Adams2 (0-FX-1-1). Notes: Chris Bichard/Michael Bell did not ride.

Race results (4 laps)

Ev 5       Ht 1       Rudloff (B), Fleet (R), B. Silvy (Y), R. Adams (W), 61.407

Ev 6       Ht 2       M. Headland (R), T. Bichard (Y), D. Hobbs (B), C. Bichard (W-dnr), 61.322

Ev 11     Ht 3       Rudloff (W), T. Bichard (R), D. Hobbs (Y), R. Adams (B-fell, exc), 62.322

Ev 12     Ht 4       M. Headland (W), B. Silvy (B), Fleet (Y-exc, infield), C. Bichard (R-dnr),  62.852

Ev 17     Ht 5       B. Silvy (R), D. Hobbs (W), R. Adams (Y), C. Bichard (B-dnr),  63.943

Ev 18     Ht 6       Rudloff (R), M. Headland (Y), Fleet (B), T. Bichard (W),  62.617

Ev 23     Ht 7       Rudloff (Y), M. Headland (B), D. Hobbs (R), B. Silvy (W), 62.491

Ev 24     Ht 8       Fleet (W), T. Bichard (B), R. Adams (R), C. Bichard (Y-dnr), 63.415

Ev 29     SF         T. Bichard (B), Fleet (R), D. Hobbs (W-exc, infield), R. Adams (Y-ret), 64.231

Ev 31     Final      Rudloff (R), M. Headland (B), T. Bichard (W), B. Silvy (Y), 63.473

Referee: Gavin Willson.  Clerk of Course: Phil Turnbull.

 

 

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 1, Saturday 17 November 2018

500cc Solo Teams Match

Leszno Bulls 50: 1-Jaimon Lidsey 11 (3-3-3-2), 2-Dakota Ballantyne 5+2 (1-2*-0-2*), 3-Cooper Riordan 0 (FX-N-N-N), 4-Matias Nielsen 13 (3-2-3-3-2), 5-Robert Branford 9+2 (3-3-1-1*-1*), 6-Kyle Bickley 0 (R-N-N-N), 7-Kenneth Jürgensen 10+1 (3-2*-2-3), Subsitutes: Declan Knowles 1 (0-1), Aden Clare 1 (0-0-1), Steve Graetz 0 (0). Team manager: Robert Ksiezak.

Swindon Robins 45: 1-Jordan Stewart 15 (N-3-6-3-3), 2-Robert Medson 8+1 (2-1-3-2*-0), 3-Tom Brennan did not ride, 4-Zach Wajtknecht 2 (2-N-N-N), 5-Justin Sedgmen did not ride, 6-Jake Turner 6+2 (1*-1-1-2-1*), 7-Brayden McGuinness 6+1 (2-1*-1-2). Substitutes: Fraser Bowes 0 (0-0-R), Connor Bailey 7 (2-1-4-N), Seth Hickey 1+1(1*-0). Team managers: Lyndon Schlein, George Taylor.

Race results (4 laps)

Ev 1 (Ev 1)        Ht 1     Lidsey (R3), Medson (Y2), Ballantyne (B1), Stewart (W4+15m-ns), 58.258, Bulls 4 – Robins 2

Ev 2 (Ev 2)        Ht 2     Jürgensen (B4), McGuinness (Y3), Turner (W1), Bickley (R2+15m-ret), 59.114, Bulls 3/7 – Robins 3/5

Ev 3 (Ev 7)        Ht 3     Nielsen (B1), Wajtknecht (Y4), McGuinness (W2), Riordan (R3-fell, exc), 58.703, Bulls 3/10 – Robins 3/8. Brennan (W2-dnr)

Ev 8 (Ev 9)        Ht 4     Branford (R3), Jürgensen (B1), Turner (W4), McGuinness (Y2), 59.008, Bulls 5/15 – Robins 1/9. Sedgmen (W4-dnr)

Ev 9 (Ev 10)      Ht 5     Stewart (W3), Nielsen (B4), Medson (Y1), Knowles (R2), Riordan (R2-ns), 58.677, Bulls 2/17 – Robins 4/13

Ev 10 (Ev 11)    Ht 6     Lidsey (R1), Ballanytne (B3), Turner (Y4), Bowes (W2), 58.18 (hand-timed), Bulls 5/22 – Robins 1/14. Sedgmen (W2-dnr)

Ev 14 (Ev 13)    Ht 7     Branford (R2), Bailey (Y3), Hickey (W1), Clare (B4), 59.626, Bulls 3/25 – Robins 3/17. Bickley (B4-dnr), Brennan (W1-dnr), Wajtknecht (Y3-dnr)

Ev 15 (Ev 14)    Ht 8     Medson (W3), Jürgensen (B2), McGuinness (Y1), Ballantyne (R4), 59.335, Bulls 2/27 – Robins 4/21

Ev 16 (Ev 15)    Ht 9     Nielsen (B2), Turner (Y3), Knowles (R4), Bowes (W1), Riordan (R4-ns), 59.222, Bulls 4/31 – Robins 2/23. Sedgmen (W1-dnr)

Ev 20 (Ev 18)    Ht 10   Lidsey (R4), Ballantyne (B2), Bailey (W3), Hickey (Y4), 58.97 (hand-timed), Bulls 5/36 – Bulls 1/24. Brennan (W3-dnr), Wajtknecht (Y1-dnr)

Ev 21 (Ev 19)    Ht 11   Stewart (W2-TR), Medson (Y4), Branford (R1), Clare (B4), 58.812, Bulls 1/37 – Robins 8/32. Bickley (B3-dnr)

Ev 22 (Ev 20)    Ht 12   Jürgensen (B3), Bailey (W4-TR), Turner (Y2), Graetz (R1), Riordan (R1-ns), 59.879, Bulls 3/40 – Robins 5/37. Brennan (W4-dnr)

Ev 26 (Ev 23)    Ht 13   Stewart (W1), Lidsey (R2), Branford (B4), Bowes (Y3-ret), 58.750, Bulls 3/43 – Robins 3/40. Sedgmen (Y3-dnr)

Ev 27 (Ev 24)    Ht 14   Nielsen (R3), McGuinness (Y4), Clare (B1), Bailey (W2-ns), 60.414, Bulls 4/47 – Robins 2/42. Bickley (B1-dnr), Wajtknecht (W2-dnr)

Ev 29 (Ev 26)    Ht 15   Stewart (W2), Nielsen (R1), Branford (B3), Medson (Y4), 59.611, Bulls 3/50 – Robins 3/45

TR = Tactical ride for double points.

Sidecars

Heat points: 71-Shane Hudson (NSW)/Mitchell Spear 12 (3-3-3-3), 15-Shane Rudloff/Scott Morris 9 (2-3-2-2), 89-Nathan Fleet/Ayrton Canning 7 (3-1-3-R), 77-Tim Bichard/Adam Pascoe 6 (R-2-1-3), 970-Dean Hobbs/Glen Zaworski 5 (2-1-0-2), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy 4 (1-2-0-1), 12-Brian Silvy/Cameron White 2 (0-0-2-0), 111-Ricky Adams/Alice Cox 2 (1-0-0-1), 22-Steve Fowler/Jarrod Katzorke 1 (R-0-1-Xi), 57-Chris Bichard/Michael Bell 0 (0-T-0-0)

Race results (4 laps)

Ev 5 (Ev 3)        Ht 1     Hudson (Y), Hobbs (G), A. Silvy (R), B. Silvy (W), C. Bichard (B), 60.15

Ev 6 (Ev 4)        Ht 2     Fleet (R), Rudloff (G), R. Adams (W), T. Bichard (Y-ret), Fowler (B-ret), 60.797

Ev 12 (Ev 5)      Ht 3     Rudloff (R), A. Silvy (G), Hobbs (W), B. Silvy (B), R. Adams (Y), 60.844

Ev 13 (Ev 6)      Ht 4     Hudson (B), T. Bichard (W), Fleet (Bk), Fowler (Y), C. Bichard (R-tapes), 60.696

Ev 18 (Ev 16)    Ht 5     Fleet (Y), B. Silvy (R), Fowler (G), C. Bichard (W), R. Adams (B), 63.177

Ev 19 (Ev 17)    Ht 6     Hudson (W), Rudloff (B), T. Bichard (G), A. Silvy (Y), Hobbs (R), 62.364

Ev 24 (Ev 21)    Ht 7     T. Bichard (B), Hobbs (Y), R. Adams (R), C. Bichard (G), Fleet (W-ret), 63.440

Ev 25 (Ev 22)    Ht 8     Hudson (G), Rudloff (W), A. Silvy (B), B. Silvy (Y), Fowler (R-exc, infield), 62.899

Ev 30 (Ev 25)    Final    Hudson (R), Rudloff (B), T. Bichard (Y), Fleet (W), 62.873

500cc Solo Support Races

Points: 39-Steve Graetz 5 (3-2), 11-Connor Bailey (Vic) 3 (3), 10-Declan Knowles (Vic) 2 (2), 51-Fraser Bowes 1 (1-N), 24-Aden Clare (NSW) did not ride (N), 42-Seth Hickey 1(1).

Race results (4 laps)

Ev 4 (Ev 8)        Ht 1     Graetz (W), Knowles (B), Bowes (Y), Clare (R-ns), 62.552

Ev 7 (deleted)   Ht 2     Knowles (R), Clare (B), Hickey (W), Bailey (Y)

Ev 11 (Ev 12)    Ht 3     Bailey (W), Graetz (Y), Hickey (B), Bowes (R-ns), 59.480

Ev 17 (deleted) Ht 4     Graetz (R), Bailey (B), Bowes (W), Clare (Y)

Ev 23 (deleted) Ht 5     Bailey (R), Graetz (B), Knowles (W), Hickey (Y)

Ev 28 (deleted) Ht 6     Hickey (R), Bowes (B), Clare (W), Knowles (Y)

NOTE: Some of the support races were deleted because the riders were getting rides as substitutes in the teams match.

Referee: Gavin Willson. Clerk of Course: Angus Bugeja.

Event numbers = the first number is as per the programme; the number in brackets is the actual order they were run in.

 

Results :: Gillman Speedway Classic Championships, Saturday, 3 November 2018

Solo 2 valve, riders aged 40 or over (Jeff Fisher Perpetual Trophy)

Heat points: 31-Barry Kennington (WA, Jawa) 8 (3-3-2), 18-Kevin Webb (WA, ESO) 8 (3-3-2), 12-Darryl Christopher (SA, Jawa) 7 (2-2-3), 86-Martin Williams (Vic, ESO) 4 (2-1-1), 55-Trevor Henderson (SA, ESO) 2 (1-0-1), 7-Jim Phillips (WA, JAP) 1 (1-FX-N)

Race results (4 laps)

Ev 1       Ht 1       Webb (W), Williams (B), Phillips (R), 74.87

Ev 2       Ht 2       Kennington (R), Christopher (W), Henderson (B), 72.89

Ev 12     Ht 3       Webb (B), Christopher (R), Williams (Y), Henderson (W), 73.0

Ev 21     Ht 4       Kennington (B), Webb (R), Henderson (Y), Phillips (W-fell, exc), no time

Ev 28     Ht 5       Christopher (B), Kennington (W), Williams (R), Phillips (Y-ns), 76.39

Ev 32     Final      Webb (Y), Christopher (W), Kennington (B), Williams (R), 70.49

Solo 2 valve, riders aged under 40

Heat Points: 19-Brayden McGuinness (SA, Jawa) 8 (3-3-2), 56-Arlo Bugeja (SA, Jawa) 7 (2-2-3), 42-Seth Hickey (SA, Jawa) 2 (1-R-1), 88-Blake Ridley (SA. Jawa) 1 (0-1-R)

Race results (4 laps)

Ev 4       Ht 1       McGuinness (B), Bugeja (R), Hickey (Y), Ridley (W), 63.42

Ev 14     Ht 2       McGuinness (W), Bugeja (Y), Ridley (B), Hickey (R-ret), 64.73

Ev 23     Ht 3       Bugeja (W), McGuinness (R), Hickey (B), Ridley (Y-ret), 64.79

Ev 34     Final      Bugeja (Y), Hickey (B), McGuinness (W+15 metres), Ridley (R), 65.44

Solo 4 valve upright

Heat points: 39-Steve Graetz (SA, GM) 9 (3-3-3), 16-Gary Fischer (SA, GM) 6 (2-2-2), 1-Robert Ksiezak (SA, Weslake) 5 (FX-2-3), 125-Darrell Branford (SA, Weslake) 5 (3-1-1), 12-Darryl Christopher (SA, Weslake) 2 (1-1-0), 15-Scott James (SA, GM) 0 (FN-N-N),

Race results (4 laps)

Ev 7       Ht 1       Branford (R), James (B-fell, ns), Ksiezak (W-fell, exc), 68.06,

Ev 9       Ht 2       Graetz (W), Fischer (R), Christopher (B), 62.25,

Ev 18     Ht 3       Graetz (R), Ksiezak (B), Christopher (W), James (Y-ns), 63.70

Ev 26     Ht 4       Ksiezak (R), Fischer (B), Branford (W), Christopher (Y), 65.91

Ev 30     Ht 5       Graetz (B), Fischer (W), Branford (Y), James (R-ns), 65.34

Ev 36     Final      Graetz (W), Ksiezak (Y), Branford (R), Fischer (B), 64.21

Sidecar British/European/American

Heat points: 7-Robert Kemp/Steve Lewis (NSW/SA, JAP 8/80) 8 (3-3-2), 15-Shane Rudloff/Scott Morris (SA, Norton 750) 5 (R-2-3), 13-Dennis Nash/Dennis Mortimer (WA, Vincent) 4 (2-1-1)

Race results (4 laps)

Ev 3       Ht 1       Kemp (R, Vincent), Nash (B), Rudloff (W-ret), 71.99

Ev 13     Ht 2       Kemp (B), Rudloff (R), Nash (W), 71.81

Ev 22     Ht 3       Rudloff (B), Kemp (W), Nash (R), 71.35

Ev 33     Final      Nash/Jaron Silvy (B), Rudloff (W), Kemp (R), 68.49

Sidecar Japanese

Heat points: 15-Steven Lewis/Shane Rudloff (SA, Suzuki 750) 9 (3-3-3), 82-Wayne Lethbridge/Grantley Simounds (SA, Yamaha 650) 8 (2-3-3), 33-Chris Wakefield/Dale Cox (Vic, Honda 750) 5 (3-Xi-2), 7-Sean Chapman/Matthew Ambrose (SA, Honda 750) 5 (2-2-1), 5-Chris Thomson/Shayne Thomson (SA, Honda 750) 3 (1-2-0), 21-Aaron Silvy/Jaron Silvy (SA, Suzuki 500) 1 (1-R-N), Hanno Kohn/Chris Donaghey (SA, Datsun 1000) did not ride (engine trouble), 999-Rocky Warren/Adam Lange (SA, Yamaha 650) did not ride (scratched)

Race results (4 laps)

Ev 5       Ht 1       Wakefield (B), Lethbridge (Y), A. Silvy (R), Warren (W-dnr), 69.70

Ev 6       Ht 2       Lewis (Y), Chapman (R), Thomson (B), Kohn (W-dnr), 68.46

Ev 15     Ht 3       Lewis (R), Thomson (Y), Wakefield (W-exc, infield), Warren (B-dnr), 70.55

Ev 16     Ht 4       Lethbridge (B), Chapman (W), A. Silvy (Y-ret), Kohn (R-dnr), 71.09

Ev 24     Ht 5       Lethbridge (W), Wakefield (Y), Chapman (B), Thomson (R), 71.50

Ev 25     Ht 6       Lewis (B), A. Silvy (W-ns), Kohn (Y-dnr), Warren (R-dnr), 73.56

Ev 35     Final      Lewis (R), Lethbridge (B), Wakefield (W), Chapman (Y), 70.71

Sidecar Post Classic

Heat points: 12-Chris Fraser/Cec Fraser (NSW, Kawasaki 1000) 9 (3-3-3), 15-Shane Rudloff/Scott Morris (SA, Suzuki 1000) 3 (1-2-R), 22-Kym McConnell/Shane Edwards (SA, Yamaha 700) 2 (2-N-N), 4-Clarry Jones/Michael Bell (SA, Suzuki 1000) 0 (0-N-N)

Race results (4 laps)

Ev 8       Ht 1       Fraser (Y), McConnell (W), Rudloff (R), Jones (B), 67.03

Ev 17     Ht 2       Fraser (R), Rudloff (Y), McConnell (B-ns), Jones (W-ns), 69.03

Ev 27     Ht 3       Fraser (B), Rudloff (W-ret), McConnell (Y-ns), Jones (R-ns), 69.42

Ev 37     Final      Fraser (R), Rudloff (W-exc, infield), Only starters, 70.72

Sidecar Evolution

Heat points: Paul Donnelly/Jake Roberts (Vic, Suzuki 1000) 6 (3-3-Xi), Shane Rudloff/Scott Morris (SA, Kawasaki 900) 5 (2-2-1), Wayne Lethbridge/Grantley Simounds (SA, Kawasaki 1000) 4 (1-1-2), Brian Silvy/Aaron Silvy (SA, Kawasaki 1000) 3 (0-0-3), Paul Snadden/Peter Engels (SA, Kawasaki 1000) 0 (0-0-0)

Race results (4 laps)

Ev 10     Ht 1       Donnelly (G), Rudloff (B), Lethbridge (W), Snadden (R), B. Silvy (Y), 65.93

Ev 19     Ht 2       Donnelly (Y), Rudloff (W), Lethbridge (B), B. Silvy (R), Snadden (G), 66.34

Ev 29     Ht 3       B. Silvy (W), Lethbridge (R), Rudloff (G), Snadden (Y), Donnelly (B-exc, infield), no time

Ev 38     Final      Donnelly (B), Lethbridge (W), B. Silvy (Y), Snadden (R), Rudloff (did not ride), 67.81

Referee: Barry Golding. Clerk of Course: Angus Bugeja

Three Quarter Midget demonstrations by NSW4-John Catford (ESO Ray Platt replica), SA5-Peter Glassenbury (BSA Peter Glassenbury replica), E8-Eric Klenke (SV B33 BSA Jeff Holding replica), MB19-Bob Holland (JAP ex-Viv Wilks), 55-Mostyn Bray (BSA), SA88-Wayne Hamilton (AJS Norm Price replica)

 

Results :: Gillman Speedway Winter Solo Teams Meeting, Saturday, 6 October 2018

CBS Bins Leszno Bulls 56

Ryan Douglas……………… 1*        3        2          3          2          3          3           17+1

rider replacement

Brayden McGuinness……… 2*          1*          1         1         2          1          –         8+2

Dakota Ballantyne……………. 3          3        2          3          1          3          2*           17+1

Robert Branford……………. 2          3          3          1*          1          –          –          10+1

rider replacement

Connor Bailey………………. 2*          0          0          1*          1*          –          –          4+3

Team Manager –

National Karate Swindon Robins 39

Justin Sedgmen……………. 3          6          3          3          0          –          15

rider replacement

Jake Morrison……………………… 0          0          0          0          3          1           4

Kane Lawrence…………….. 1          2          4          0          2          –        9

Robert Medson……….. 0          1*          2          2          2          0           7+1

Fraser Bowes……………………. 0       1*          0          0          –          –          1+1

Seth Hickey………………………. 1          2          0          0         –          –           3

Team manager –

Race results (4 laps)

Ht 1     Sedgmen (W4), r/r Branford (B1), Douglas (R3), r/r Medson (Y2), 56.88       Bulls 3 Robins 3

Ht 2     r/r Ballantyne (R2), Bailey (B4), Hickey (Y3), Bowes (W1), 56.58                                   5-1 / 8-4

Ht 3     Ballantyne (B1), McGuinness (R3), Lawrence (Y4), Morrison (W2), 57.13                     5-1 / 13-5

Ht 4     Branford (R3), Hickey (Y2), Medson (W4), Bailey (B1), 57.12                                        3-3 / 16-8

Ht 5     Sedgmen (W3-TR), Ballantyne (B4), McGuinness (R2), r/r Morrison (Y1+15m), 56.33    3-6 / 19-14

Ht 6     Douglas (R1), Medson (W2), Bowes (Y4), r/r Bailey (B3), 57.74                                     3-3 / 22-17

Ht 7     Branford (R2), Lawrence (Y3), r/r McGuinness (B4), Morrison (W1), 57.42                4-2 / 26-19

Ht 8     r/r Sedgmen (W3), r/r Douglas (R4), Bailey (B2), Hickey (Y1), 56.77                             3-3 / 29-22

Ht 9     Ballantyne (B2), Medson (W1), McGuinness (R4), Bowes (Y3+15m), 57.48                  4-2 / 33-24

Ht 10   Douglas (R4), Lawrence (Y1-TR), r/r Ballantyne (B2), Morrison (W3), 57.27                 4-4 / 37-28

Ht 11   Sedgmen (W2), r/r Douglas (B3), Branford (R1), r/r Lawrence (Y4), 57.51                    3-3 / 40-31

Ht 12   Morrison (W4), McGuinness (R1), Bailey (B3), Bowes (Y2), 59.74                                 3-3 / 43-34

Ht 13   Douglas (R2), Medson (Y3), Branford (B4), Sedgmen (W1), 57.56                                4-2 / 47-36

Ht 14   Ballantyne (R3), Lawrence (W2), r/r McGuinness (B1), Hickey (Y4), — (5 laps)           4-2 / 51-38

Ht 15   Douglas (R1), Ballantyne (B3), Morrison (W2), Medson (Y4), —                                   5-1 / 56-39

Referee: Barry Golding. Clerk of Course: Tony Watter.

TR = Tactical Ride for double points

 

Results :: Gillman Speedway Winter Solo Teams Meeting, Saturday, 4 August 2018

National Karate Swindon Robins 47

Robert Medson (c)……………. 3          4          3          3          2          15

Fraser Bowes…………………… 0          1*         FX       0          –           1+1

Jake Turner……………………… 0          0          1          3          –           4

Dakota Ballantyne…………….. 2          3          3          3          1*        12+1

Brayden McGuinness……….. 2          3          3          1          –           9

Steve Graetz……………………. FX       0          0          1          1          2

Tom Dixon………………………. 2          0          2          N         –           4

Team managers – Lyndon Schlein and George Taylor

 

CBS Bins Leszno Bulls 44

Matthew Gilmore……………… 1*        1*        2          0          –           4+2

Mitchell Cluff……………………. 2          2          FX       1*        0          5+1

Kane Lawrence………………… 3          2          1*         2          –           8+1

Aaron Jackson…………………. 1          1*        2          2          –           6+1

Matthew Pickering……………. 3          3          2          2          3          13

Dayle Wood…………………….. 1          FX       0          0          –           1

Aden Clare………………………. 3          1          3          0          –           7

Team Manager – Leigh Adams

 

Race results (4 laps)

Ht 1        Medson (R4), Cluff (Y1), Gilmore (W3), Bowes (B2), 59.66                                                  Robins 3 Bulls 3

Ht 2        Clare (Y4), Dixon (B3), Wood (W2), Graetz (R1+15m-fell, exc), 62.06                                 2-4 / 5-7

Ht 3        Lawrence (W1), Ballantyne (B2), Jackson (Y3), Turner (R4), 59.50                                      2-4 / 7-11

Ht 4        M. Pickering (W3), McGuinness (R2), Clare (Y1), Dixon (B4), 59.13                                    2-4 / 9-15

Ht 5        Ballantyne (B3), Cluff (Y2), Gilmore (W4), Turner (R1), no time given                                  3-3 / 12-18

Ht 6        Pickering (W1), Medson (R2-TR), Bowes (B4), Wood (Y3-fell, exc), dec 3 laps.                  5-3 / 17-21

Ht 7        McGuinness (R1), Lawrence (W2), Jackson (Y4), Graetz (B3), 58.67                                  3-3 / 20-24

Ht 8        Clare (Y2), Dixon (B1), Cluff (W4-fell, exc), Bowes (R3-fell, exc), 63.41                              2-3 / 22-27

Ht 9        Ballantyne (B1), M. Pickering (W2), Turner (R3), Wood (Y4), 59.67                                     4-2 / 26-29

Ht 10      Medson (R3), Jackson (Y2), Lawrence (W4), Bowes (B1), 59.38                                         3-3 / 29-32

Ht 11      McGuinness (R2), Gilmore (W1), Cluff (Y3), Graetz (B4), 59.47                                           3-3 / 32-35

Ht 12      Turner (R2), Lawrence (W3), Graetz (B4), Wood (Y1), Dixon (B4-ns), 60.66                       4-2 / 36-37

Ht 13      Medson (R1), M. Pickering (Y4), McGuinness (B3), Gilmore (W2), 59.69                            4-2 / 40-39

Ht 14      Ballantyne (R4), Jackson (W1), Graetz (B2), Clare (Y3), 59.77                                             4-2 / 44-41

Ht 15      Pickering (W1), Medson (R2), Ballantyne (B4), Cluff (Y3), 60.13                                          3-3 / 47-44

 

Referee: Barry Golding. Clerk of Course: Tony Watter.

TR = Tactical Ride for double points

Results :: Gillman Speedway Winter Solo Teams Meeting, Saturday, 30 June 2018

CBS Bins Leszno Bulls 44

Ryan Douglas………………….. 3     3     3     1     3     –     13

Fraser Bowes……….………….. 0     2*   3     0    –      –     5+1

Jake Turner.……………………. 3     1     R     1*   –      –       5+1

Dakota Ballantyne…….……… 1     R     N     3   –      –      4

Robert Medson………………… 3     2     1     0    0     1       6

Brandan Coglan……………….. 1     0     0     1    –     –      2

Seth Hickey……………………… 3     1     1     2    2      –      9

Team manager – Robert Ksiezak

National Karate Swindon Robins 49

Justin Sedgmen……………….. 2     3     2*    3     –     –     10+1

Kane Lawrence………………… 1*    2*   2     3     –      –      8+2

Matthew Pickering…………… 2     3     2      3     2     –     12

Jack Morrison…………………. 0     1     1*     2     –      –      4+1

Declan Kennedy………………. 2     1     6     2*    1*    –       12+2

Dayle Wood…………………….. 0    0     1     0      –      –       1

Cordell Rogerson……………… 2    0     0    0      –      –       2

Team Managers – Lyndon Schlein, George Taylor

Ht 1        Douglas (R4), Sedgmen (W3), Lawrence (Y1), Bowes (B2), 56.62                 Bulls 3 Robins 3

Ht 2        Hickey (B3), Rogerson (Y4), Coglan (R1), Wood (W2), 58.76                                       4-2 / 7-5

Ht 3        Turner (R4), M. Pickering (W1), Ballantyne (B2), Morrison (Y3), 57.65                    4-2 / 11-7

Ht 4        Medson (R4), D. Kennedy (W3), Hickey (B2), Rogerson (Y1), 57.93                          4-2 / 15-9

Ht 5        Sedgmen (W4), Lawrence (Y2), Turner (R1), Ballantyne (B3-ret), 57.30                   1-5 / 16-14

Ht 6        Douglas (R2), Bowes (B4), D. Kennedy (W1), Wood (Y3), 56.73                                  5-1 / 21-15

Ht 7        M. Pickering (W2), Medson (R1), Morrison (Y4), Coglan (B3), 58.28                         2-4 / 23-19

Ht 8        Bowes (R3), Lawrence (W4), Hickey (B1), Rogerson (Y2), 58.47                                 4-2 / 27-21

Ht 9        D. Kennedy (Blk2-T/R), Hickey (B1), Wood (Y4), Turner (R3-ret), Ballantyne (B-ns), 56.29    2-7 / 29-28

Ht 10      Douglas (R3), M. Pickering (W4), Morrison (Y2), Bowes (B1), 56.90                         3-3 / 32-31

Ht 11      Lawrence (Y3), Sedgmen (W1), Medson (R2), Coglan (B4), 58.54                               1-5 / 33-36

Ht 12      M. Pickering (W3), Hickey (B4), Turner (R2), Wood (Y1), 59.35                                 3-3 / 36-39

Ht 13      Sedgmen (W2), D. Kennedy (Y4), Douglas (R1), Medson (B3)                                     1-5 / 37-44

Ht 14      Ballantyne (R4), Morrison (W1), Coglan (B2), Rogerson (Y3)                                      4-2 / 41-46

Ht 15      Douglas (R2), M. Pickering (W1), D. Kennedy (Y3), Medson (B4)                               3-3 / 44-49

Referee: Phil Turnbull

TR = Tactical Ride for double points

 

Results :: Gillman Speedway Winter Solo Teams Meeting, Saturday, 2 June 2018

Zielona Gora 38

Zaine Kennedy…………………. 2          4          3          FX       –           –           9

Fraser Bowes…………………… 0          1          1*        6          0          1*         9+2

Declan Knowles……………….. 1          0          R         2          1          –           4

Declan Kennedy………………. FX       2          1*        2          3          2          10+1

Rider replacement…………….

Aaron Jackson…………………. 1          1          1*        2          1          –           6+1

Dayle Wood…………………….. 0          0          0          0          –           –           0

Team manager: Shane Bowes

Edinburgh Monarchs 57

Justin Sedgmen……………….. 3          3          3          3          –           –           12

Kane Lawrence………………… 1          1          1*        0          R         –           3+1

Robert Medson………………… 2*        2*         2          2*        1          –           9+3

Ben Cook………………………… 3          3          3          1*        2          3          15+1

Rider replacement…………….

Matt Pickering………………….. 3          3          R         3          3          0          12

Arlo Bugeja………………………. 2*        2*         2          0          –           –           6+2

Team managers: Lyndon Schlein, George Taylor

Ht 1        Sedgmen (W4), Z. Kennedy (R3), Lawrence (Y2), Bowes (B1)                    ZG 2 Mon 4

Ht 2        Pickering (W1), Bugeja (Y3), Jackson (R2), Wood (B4)                               1-5/3-9

Ht 3        B. Cook (Y4), Medson (W2), Knowles (R3), D. Kennedy (B1-fell, exc)     1-5/4-14

Ht 4        R/R-Pickering (W4), Bugeja (Y2), R/R-Bowes (R3), Wood (B1)               1-5/5-19

Ht 5        Sedgmen (W3), D. Kennedy (B4), Lawrence (Y1), Knowles (R2)               2-4/7-23

Ht 6        R/R-B. Cook (W2), Z. Kennedy (R1-TR), Bowes (B3), Pickering (Y4-ret)     5-3/12-26

Ht 7        B. Cook (Y3), Medson (W1), Jackson (B4), R/R-Knowles (R2-ret)           1-5/13-31

Ht 8        Bowes (R4-TR), Bugeja (Y1), Lawrence (W3), Wood (B2)                     6-3/19-34

Ht 9        Pickering (Y3), Knowles (R4), D. Kennedy (B2), R/R-Lawrence (W+15m for 2min exc)     3-3/22-37

Ht 10      Z. Kennedy (R4), Medson (W3), B. Cook (Y1+15m for 2 min exc), Bowes (B2)     3-3/25-40

Ht 11      Sedgmen (W2), R/R-D. Kennedy (R1), Jackson (B3), Lawrence (Y4-ret)               3-3/28-43

Ht 12      Pickering (Y3), Medson (W4), Knowles (R1), Wood (B3)                            1-5/29-48

Ht 13      Sedgmen (W1), R/R-Jackson (B4), R/R-Medson (Y3), Z. Kennedy (R2-fell, exc)     2-4/31-52

Ht 14      D. Kennedy (R3), B. Cook (W2), Jackson (B1), Bugeja (Y4)                        4-2/35-54

Ht 15      B. Cook (Y3), D. Kennedy (R2), Bowes (B4), Pickering (W1)                      3-3/38-57

Referee: Ivan Golding

 

Leszno Bulls 44

Ryan Douglas………………….. 3          3          6          3          3          –           18

Dakota Ballantyne…………….. 0          2          1          2          1          –           6

Zane Keleher……………………. R         2          2          4          1          1          10

Scott Warwick-Day…………… R         0          0          0          0          –           0

Rider replacement…………….

Brandan Coglan……………….. 3          1          1          2          –           –           7

Blake Ridley…………………….. 1          0          1*        0          1*        –           3+2

Team manager – Nigel Sadler

Swindon Robins 50

Cooper Riordan………………… 1*        1          2*         2          –           –           6+2

Josh Macdonald……………….. 2          3          3          3          3          X       14

Matthew Gilmore……………… 3          2          2*         0          3          –           10+1

Zach Cook………………………. 2*        3          3          2          3          2          15+1

Rider replacement…………….

Jack Morrison………………….. 2          0          1          FX       –           –           3

Seth Hickey…………………….. 0          1          0          0          1          –           2

Team Manager – Travis McGowan

Ht 1        Douglas (R3), Macdonald (Y2), Riordan (W4), Ballantyne (B1)                 Bulls 3 Robins 3

Ht 2        Coglan (R2), Morrison (W1), Ridley (B4), Hickey (Y3)                                4-2/7-5

Ht 3        Gilmore (W2), Z. Cook (Y4), Warwick-Day (B1-ret), Keleher (R3-ret)     0-5/7-10

Ht 4        R/R-Macdonald (W4), R/R-Ballantyne (R3), Hickey (Y2), Ridley (B1)   2-4/9-14

Ht 5        Macdonald (Y1), Keleher (R2), Riordan (W3), Warwick-Day (B4)            2-4/11-18

Ht 6        Douglas (R1), R/R-Gilmore (W2), Ballantyne (B3), Morrison (Y4)          4-2/15-20

Ht 7        Z. Cook (Y3), Gilmore (W1), Coglan (B4), R/R-Warwick-Day (R2)          1-5/16-25

Ht 8        Macdonald (W3), Ballantyne (R4), Ridley (B2), Hickey (Y1)                     3-3/19-28

Ht 9        R/R-Z. Cook (W1), Keleher (R4), Morrison (Y3), Warwick-Day (B2)      2-4/21-32

Ht 10      Douglas (Blk4-TR), Z. Cook (Y1), Ballantyne (B2), Gilmore (W3)       7-2/28-34

Ht 11      Macdonald (Y4), Riordan (W2), Coglan (B3), R/R-Ridley (R1)                 1-5/29-39

Ht 12      Gilmore (W4), Keleher (Blk1-TR), Ridley (B3-fell, awd), Morrison (Y2-fell, exc)     5-3/34-42

Ht 13      Douglas (R2), Riordan (W1), R/R-Kelleher (B4), R/R-Hickey (Y3)                  4-2/38-44

Ht 14      Z. Cook (W2), Coglan (B1), Hickey (Y4), Warwick-Day (R3)                     2-4/40-48

Ht 15      Douglas (R2), Z. Cook (Y3), Keleher (B4), Macdonald (W1-exc)       4-2/44-50

Referee: Ivan Golding

TR = Tactical Ride for double points

 

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 13, Sunday, 1 April 2018

2018 FIM Speedway Sidecar World Cup

Heat points: 13-Darrin Treloar/Jesse Headland 15 (3-3-3-3-3), 5-Mark Mitchell/Tony Carter 14 (3-2-3-3-3), 1-Trent Headland/Darryl Whetstone 12 (3-1-2-3-3), 11-Andrew Buchanan/Denny Cox 12 (2-3-3-2-2), 9-Warren Monson/A. Summerhayes 9 (3-0-T-3-3), 16-Jamie Moohan/Bayley Ogilvie 9 (2-3-1-2-1), 10-Mick Headland/Brenton Kerr 9 (1-3-2-1-2), 7-Dave Bottrell/Chris Bottrell 9 (2-2-1-2-2), 3-Hamish Golding/Liam Cox 7 (2-1-2-Xb-2), 14-Paul Whitelam/Alan Elliott 5 (1-2-0-1-1), 12-Mark Cossar/Carl Blyth 4 (0-2-2-0-R), 4-Joe Jones/Tom Summers 4 (1-1-0-2-0), 8-Mick Cave/Bradley Steer 4 (1-R-1-1-1), 6-Dylan Moohan/Tyler Berger 3 (0-1-0-1-1), 15-Bryan Motis/John Bach 1 (0-0-1-0-0), 2-Will Penfold/Ricky Pay 0 (0-0-0-0-0), 17-Damien Niesche/Mitchell Spear (reserve) 3 (3), 18-Mark Plaisted/Ben Pitt (reserve) did not ride.

Race results (4 laps)

Ht 1        T. Headland (R), Golding (W), Jones (Y), Penfold (B), 56.811

Ht 2        M. Mitchell (R), Bottrell (B), Cave (Y), D. Moohan (W), 58.093

Ht 3        Monson (W), Buchanan (B), M. Headland (R), Cossar (Y), 58.230

Ht 4        Treloar (Y), J. Moohan (W), Whitelam (B), Motis (R), 58.829

Ht 5        Treloar (R), M. Mitchell (W), T. Headland (B), Monson (Y), 56.994

Ht 6        M. Headland (B), Whitelam (R), D. Moohan (Y), Penfold (W), 60.010

Ht 7        Buchanan (R), Bottrell (W), Golding (Y), Motis (B), 59.046

Ht 8        J. Moohan (Y), Cossar (W), Jones (R), Cave (B-ret), 59.777

Ht 9        Buchanan (Y), T. Headland (W), J. Moohan (B), D. Moohan (R), 58.852

Ht 10      M. Mitchell (B), Cossar (R), Motis (W), Penfold (Y), 59.199

Ht 11      Niesche (B), Golding (W), Cave (R), Whitelam (Y), Monson (B-tapes), 59.343

Ht 12      Treloar (R), M. Headland (W), Bottrell (Y), Jones (B), 58.722

Ht 13      T. Headland (Y), Bottrell (R), Whitelam (W), Cossar (B), 59.278

Ht 14      Treloar (B), Buchanan (Y), Cave (W), Penfold (R), 58.033

Ht 15      M. Mitchell (Y), J. Moohan (R), M. Headland (W), Golding (B-exc, barging), 60.996

Ht 16      Monson (R), Jones (W), D. Moohan (B), Motis (Y), 60.826

Ht 17      T. Headland (R), M. Headland (Y), Cave (B), Motis (W), 59.692

Ht 18      Monson (R), Bottrell (W), J. Moohan (Y), Penfold (B), 60.309

Ht 19      Treloar (W), Golding (R), D. Moohan (Y), Cossar (B-ret), 60.260

Ht 20      M. Mitchell (R), Buchanan (W), Whitelam (B), Jones (Y), 61.332

SF          Buchanan (R), Monson (B), M. Headland (Y), J. Moohan (W-ret), 60.493

Final       Treloar (R), Mitchell (B), Buchanan (Y), T. Headland (W), 59.865

Referee: Craig Ackroyd. Clerk of Course: Brendon Gledhill.

 

Results :: Gillman Speedway Meeting Number 12, Saturday, 31 March 2018

2018 FIM Oceania Speedway Sidecar Championship

Heat points: 8-Darrin Treloar/Jesse Headland 15 (3-3-3-3-3), 15-Mark Mitchell/Tony Carter 12 (3-2-3-3-1), 10-Warren Monson/Andrew Summerhayes 11 (3-3-3-FX-2), 7-Andrew Buchanan/Denny Cox 10 (2-3-2-3-FX), 9-Dave Bottrell/Chris Bottrell 9 (2-3-1-Xi-3), 4-Jamie Moohan/Bayley Ogilvie 9 (2-2-R-2-3), 3-Trent Headland/Darryl Whetstone 9 (1-1-2-2-3), 1-Mick Headland/Brenton Kerr 8 (3-R-3-2-Xb), 6-Mick Cave/Bradley Steer 7 (0-2-2-1-2), 5-Mark Cossar/Carl Blyth 7 (1-1-2-1-2), 16-Hamish Golding/Liam Cox 6 (2-1-T-3-M), 13-Paul Whitelam/Alan Elliott 5 (0-2-1-2-0), 12-Dylan Moohan/Tyler Berger 4 (1-0-1-1-1), 14-Joe Jones/Tom Summers 3 (1-1-0-0-1), 2-Bryan Motis/John Bach 1 (0-0-0-R-1), 11-Will Penfold/Ricky Pay 1 (Xi-0-0-1-R), 17-Damien Niesche/Mitchell Spear (res) 3 (1-2), 18-Mark Plaisted/Ben Pitt (res) did not ride.

Race results (4 laps)

Ht 1        M. Headland (R), J. Moohan (Y), T. Headland (W), Motis (B), 58.346

Ht 2        Treloar (Y), Buchanan (B), Cossar (R), Cave (W), 56.781

Ht 3        Monson (R), Bottrell (W), D. Moohan (Y), Penfold (B-exc, infield), 57.836

Ht 4        Mitchell (R), Golding (W), Jones (B), Whitelam (Y), 58.223

Ht 5        Bottrell (Y), Whitelam (R), Cossar (W), M. Headland (B-ret), 59.834

Ht 6        Monson (B), Cave (Y), Jones (R), Motis (W), 58.214

Ht 7        Buchanan (W), Mitchell (B), T. Headland (Y), Penfold (R), 58.779

Ht 8        Treloar (B), J. Moohan (R), Golding (Y), D. Moohan (W), 58.467

Ht 9        M. Headland (W), Cave (R), Niesche (B), Penfold (Y), Golding (B-tapes), 58.900

Ht 10      Mitchell (R), Cossar (B), D. Moohan (R), Motis (Y), 59.014

Ht 11      Treloar (R), T. Headland (W), Bottrell (B), Jones (Y), 58.123

Ht 12      Monson (W), Buchanan (Y), Whitelam (R), J. Moohan (B-Ret), 58.661

Ht 13      Buchanan (R), M. Headland (Y), D. Moohan (B), Jones (W), 60.037

Ht 14      Treloar (W), Whitelam (B), Penfold (Y), Motis (R-ret), 59.990

Ht 15      Golding (R), T. Headland (B), Cossar (Y), Monson (W-fell, exc), 60.601

Ht 16      Mitchell (Y), J. Moohan (W), Cave (B), Bottrell (R-exc, infield), 60.099

Ht 17      Treloar (B), Monson (Y), Mitchell (W), M. Headland (R-exc, barging), 58.908

Ht 18      Bottrell (R), Niesche (Y), Motis (B), Buchanan (W-fell, exc), Golding (Y-exc, 2 mins), 61.956

Ht 19      T. Headland (R), Cave (Y), D. Moohan (B), Whitelam (W), 60.789

Ht 20      J. Moohan (Y), Cossar (R), Jones (B), Penfold (W-ret), 61.710

SF          Buchanan (R), T. Headland (Y), J. Moohan (W), Bottrell (B), 60.146

Final       Treloar (R), Buchanan (Y), Mitchell (B), Monson (W-fell, exc), 59.605

Referee: Craig Ackroyd. Clerk of Course: Phil Turnbull